SARAJEVO – Savjet ministara BiH upoznat je sa Informacijom Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za januar – oktobar 2017. godine iz koje je vidljivo da se nastavlja rast svih ekonomskih parametara u BiH.

Prema Informaciji, registrovani ekonomski rast u trećem kvartalu prošle godine u BiH iznosio je 2,6 odsto u odnosu na isti kvartal prethodne godine, čime je nastavljen rast iz prvog i drugog kvartala.

Značajniji doprinos rastu BDP-a, nakon dužeg vremena, ostvaren je u domenu investicija, uz rast privatne potrošnje i pozitivni spoljnotrgovinski bilans, dok je javna potrošnja stagnirala.

Prema posljednjim podacima Centralne banke BiH, u platnom bilansu za pola godine ukupna strana ulaganja su iznosila 386,7 miliona KM i veća su za 66,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

U oktobru 2017. godine u BiH je nastavljen četvoromjesečni trend rasta robnog izvoza po dvocifrenim stopama rasta i iznosio je 20,5 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, dok je uvoz roba porastao za 15 odsto.

Porastao je i broj zaposlenih u septembru 2017. godine za 2,4 odsto u odnosu na isti mjesec 2016. godine i iznosio je 753,4 hiljade.

U deset mjeseci ove godine u BiH je prikupljeno oko 11,8 milijardi KM prihoda od indirektnih i direktnih poreza, što je za 8,3 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. Istovremeno su entitetske poreske uprave prikupile oko 5,9 milijardi KM prihoda, što je više za oko 515 miliona KM u odnosu na isti period 2016. godine.

Ukupni depoziti na kraju ovog perioda iznosili su 19,6 milijardi KM i zabilježili su rast od 12,1 odsto, a najveći doprinos rastu došao je iz sektora stanovništva, čiji su depoziti iznosili 11,1 milijardi KM.

Savjet ministara BiH primio je k znanju Izvještaj o socijalnoj uključenosti Bosne i Hercegovine za 2016. godinu s pregledom socio-ekonomskih trendova od 2013. do 2016. godine u našoj zemlji.

Ovaj izvještaj Direkcije za ekonomsko planiranje predstavlja razradu procesa koji omogućava osobama izloženim riziku od siromaštva i socijalne isključenosti da steknu priliku i neophodnu podršku za potpuno učešće u svim sferama društva dostizanjem prihvatljivih standarda života.

Socijalno uključivanje osnov je socijalnih politika u zemljama Evropske unije, kao i njihove uzajamne koordinacije na nivou EU. (klix.ba)