BANJALUKA – Proizvodnja u drvoprerađivačkoj industriji Srpske povećana je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period lani, a na rast je uticala stabilizacija tržišta, kao i proširenje postojećih kapaciteta i modernizacija opreme.

Istakli su to u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS i dodali da se to posebno odnosi na proizvodnju namještaja.

– Proizvodnja u oblasti prerade i proizvoda od drveta i plute u prvom kvartalu 2011. godine veća je za 21,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je proizvodnja namještaja veća za 31 odsto – istakli su u Ministarstvu.

Dodali su da je u ovim oblastima u 2010. godini došlo do stabilizacije tržišta, te da je taj trend nastavljen i u 2011. godini.

Prema podacima Ministarstva, izvoz u prvom kvartalu 2011. godine u oblasti prerade drveta i proizvoda od drveta veći je za 17,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a izvoz u oblasti proizvodnje namještaja u prvom kvartalu 2011. godine je veći za 24,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

– Iz ovoga možemo da zaključimo da je u ovim oblastima drvoprerađivačke industrije došlo do izvjesnog oporavka od posljedica svjetske ekonomske krize – kazali su u Ministarstvu.

Sekretar Udruženja drvoprerađivača pri Privrednoj komori RS Lazo Šinik kaže da je na evropskom tržištu došlo do oporavka tražnje proizvoda drvne industrije, te da je to jedan od glavnih razloga povećanja domaće proizvodnje.

– U 2009. godini smo imali pad proizvodnje, a prošle godine smo uspjeli da zaustavimo negativne tendencije i došlo je do blagog oporavka, prvenstveno u oblasti proizvoda i prerade drveta, a proizvodnja namještaja je bila nešto slabija. U prva tri mjeseca imamo znatno povećanje u proizvodnji namještaja, što ukazuje na stabilizaciju u ovoj oblasti i predstavlja ohrabrenje za idući period – naglasio je Šinik.

On je dodao da je teško sačuvati konkurentnost u ovoj oblasti, te da je poslije povećanja stopa poreza i doprinosa nekoliko manjih proizvođača ugašeno.

– U ovoj oblasti su znatno manje plate, a ukupni izdaci poslije povećanja stopa poreza i doprinosa povećani su za oko 16 odsto. To je imalo za posljedicu zatvaranje manjih proizvođača i smanjenje broja zaposlenih – naglasio je Šinik.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS istakli su da je drvoprerađivačkim preduzećima omogućeno plaćanje sirovine na odgođeni rok od 30 do 90 dana, zavisno od stepena prerade i omogućen reprogram duga za sirovinu iz prethodne godine, što je bio uslov za potpisivanje ugovora za nabavku sirovine u 2011. godini.

Izvor Agencije