BANJALUKA – Republika Srpska u ovom trenutku koristi svega 30 odsto raspoloživog hidropotencijala, zaključeno je na okruglom stolu koji su u Banjaluci organizovali Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS u saradnji sa Slovačkom i kompanijom KPMG.

Cilj okruglog stola “Modeli tržišta električne energije organizovani u cilju povećanja uloge obnovljivih izvora energije” je da se učesnici u elektro-energetskom sektoru RS upoznaju sa iskustvima i modelima koji su u prethodnom periodu primjenjeni u Češkoj i Slovačkoj.

Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić podsjetio je na konferenciji za novinare u pauzi skupa da RS raspolaže značajnim prirodnim resursima u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, te da u ovom trenutku koristi svega 30 odsto raspoloživog hidropotencijala, koji spada u red najisplativijih obnovljivih izvora.

“RS u ovom trenutku oko 46 odsto električne energije proizvodi iz hidroelektrana, a raspolaže i sa vjetropotencijalom, manjim procentom solarne energije i biomasom”, pojasnio je Glamočić.

On je istakao da obnovljivi izvori energije Srpskoj pružaju niz mogućnosti da postane lider u proizvodnji električne energije, jer ona i sada izvozi između 25 i 30 odsto ukupno proizvedene električne energije.

“Ministarstvo je obavezno da u skladu sa Zakonom o energetici RS i Ugovorom o energetskoj zajednici za jugoistočnu Evropu donese određena podzakonska i zakonska rješenja kojima će urediti detaljnije ovu oblast”, dodao je Glamočić.

On je istakao da će danas biti prezentovana i Uredba koju je Ministarstvo u saradnji sa subjektima u oblasti energetike uradilo s ciljem podsticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u RS, koja će u narednom periodu biti upućena Vladi RS kako bi se stvorile pretpostavke i za stvaranje drugih podzakonskih akata.

Direktor kompanije KPMG za savjetodavne usluge centralne i Istočne Evrope Peter Tatarko rekao je da cilj ovog projekta da sa predstavnicima Ministarstva i zainteresovanih strana u energetskom sektoru podjele svoja iskustva u ovoj oblasti, da bi se obratila pažnja na zakonsku osnovu kada su u pitanju obnovljivi izvori energije.

“Prema OECD-u povećanje potrošnje eletrične energije porašće za 50 odsto, a učešće obnovljivih izvora energije u tom procentu biće značajno i povećavaće se iz godine u godinu u cjelokupnoj potrošnji električne energije”, naglasio je Tatarko.

On je pojasnio da su obnovljivi izvori energije relativno nov pojam, te da su mnoge zemlje zakonski već obratile pažlju na to, i da je za BiH bitno da preuzme iskustva drugih zemalja i uči iz njihovih grešaka.

Saradnja RS i Slovačke, kao i kompanije KPMG realizuje se u okviru Projekta pod “Pomoć entitetima u BiH u adaptaciji modela tržišta električne energije u skladu sa direktivama EU”.

Izvor Agencije