BANJALUKA – Ministar nauke i tehnologije RS Bakir Ajanović kaže da je Srpska po ulaganju u nauku, u odnosu na razvijene zemlje i zemlje u okruženju – na dnu ljestice.

On je ocijenio da je, osim niskog nivoa izdvajanja za nauku koje je u Republici Srpskoj u 2008. godini iznosilo 0,07 odsto bruto društvenog proizvoda, ili oko dva evra po glavi stanovnika, prisutna i niska društvena svijest u vezi sa značajem nauke za ukupan ekonomski oporavak i razvoj Srpske.

        “Ovakvo stanje ima dvostruke negativne posljedice za ukupan razvoj Republike Srpske: naučno-istraživački sektor gubi mogućnost napredovanja i jačanja visokoškolske kompetentnosti, a razvoj i tehnološki nivo industrije stagnira ili opada, jer ne postoje interakcije sa istraživačima iz instituta i univerziteta, uključujući i mogućnost njihovog upošljavanja u industriji, kao i rada na istraživačko-razvojnim projektima za potrebe privrede”, istakao je Ajanović.

        On smatra da je rješenje u značajnom i neophodnom povećanju budžetskih sredstava za razvoj nauke i tehnologije i u uspostavljanju saradnje sa privredom kao komplementarnim izvorom finansijskih sredstava, a ujedno i korisnikom rezultata istraživanja.

        “Mnoge razvijene zemlje za nauku izdvajaju otprilike koliko je naš ukupan bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika. Zemlja koja ne ulaže u nauku i tehnologiju i tehnološke inovacije zaostaje u ekonomskom razvoju direktno proporcionalno koliko ne ulaže”, naglasio je Ajanović.

      

        Prema njegovim riječima zemlja koja ima slabu ekonomiju predstavlja odličan prostor za manipulacije svjetskih sila.

        “U razvijenim zemljama 75 odsto novca za nauku dolazi iz privrede, a kod nas je obrnuto, jer skoro sav novac dolazi iz budžeta, što nije dobro”, rekao je Ajanović.

        Govoreći o budžetu za 2010. godinu, Ajanović je istakao da je zbog svjetske ekonomske krize budžet ovog ministarstva umanjen za milion KM, ali da računaju na podršku Srbije, koju im je obećao potredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić, jer oni imaju mogućnost da iz predpristupnih fondova dobiju sredstva, čime će se uključili u zajedničke projekte, tako da bi i Srpska dobila sredstva koja bi nadoknadila manjak u budžetu.

        Ministar Ajanović je dodao da je Ministarstvo do sada aktivno radilo na promociji evropskih programa za nauku i istraživanje, kao što su “Okvrini program 7″, “Kost”, “Eureka” i “Tempus”.

        “Istovremeno, Ministarstvo je razvilo institucionalne mehanizme za tehničku pomoć i asistenciju naučno-istaživačkim institucijama prilikom aplikacije na poziv Evropske komisije”, dodao je Ajanović.

        On je najavio da će Ministarstvo i u toku 2010. godine aktivno sudjelovati u nekoliko međunarodnih projekata.

Izvor Agencije