BANJALUKA – Obim robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom od januara do oktobra ove godine iznosio je oko 5,85 milijardi KM, a pokrivenost uvoza izvozom bio je 59,4 odsto.

„Na izvoz se odnosi 2,18 milijardi KM, a na uvoz 3,66 milijardi KM“, saopštila je direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Posmatrano po grupama proizvoda, u navedenom periodu najveće učešće u izvozu ostvarilo je obrađeno drvo, sa ukupno 136 miliona KM, što je 6,2 odsto od ukupnog izvoza.

Najveće učešće u uvozu ostvaruje nafta i ulja dobijena od bitumenoznih minerala sirova, sa ukupnom vrijednošću od 546 miliona KM, što iznosi 14,9 odsto od ukupnog uvoza.

Čičkovićeva je rekla da se u navedenom periodu najviše izvozilo u Italiju i to u vrijednosti od 408 miliona KM, odnosno 18,7 odsto, te u Srbiju 286 miliona KM, odnosno 13,1 odsto od ukupno ostvarenog izvoza.

„U istom periodu, najviše se uvozilo iz Srbije i to u vrijednosti od 638 miliona KM, odnosno 17,4 odsto i iz Rusije, u vrijednosti od 590 miliona KM, odnosno 16,1 odsto od ukupno ostvarenog uvoza“, zaključila je Čičkovićeva.

Prosječna neto plata u oktobru 824 KM

Prosječna mjesečna neto plata zaposlenih u Republici Srpskoj isplaćena u oktobru iznosila je 824 KM, a prosječna mjesečna bruto plata 1.326 KM.

„Najviša prosječna neto plata je u području finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja 1.259 KM, a najniža u području administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 517 KM“, navela je Čičkovićeva.

Prema njenim riječima, u odnosu na oktobar prošle godine prosječna neto plata isplaćena u oktobru ove godine realno je veća za 1,9 odsto, dok je u odnosu na septembar 2015. godine realno manja za 2,1 odsto.

Ona je rekla da je do smanjenja prosječne neto plate u oktobru 2015. u odnosu na septembar ove godine došlo uglavnom zbog manjeg broja plaćenih prekovremenih časova rada u područjima djelatnosti vađenje ruda i kamena, te proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija.

Čičkovićeva je rekla da je u oktobru 2015. godine, u odnosu na septembar 2015, nominalni rast neto plate zabilježen u područjima prerađivačka industrija 1,8 odsto, ostale uslužne djelatnosti 1,3 odsto i djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 0,8 odsto.

„Smanjenje plate, u nominalnom iznosu, zabilježeno je u područjima vađenje ruda i kamena 4,4 odsto, informacije i komunikacije 3,5 odsto i djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalnog rada dva odsto“, zaključila je Čičkovićeva.

Cijene proizvoda u prosjeku više za 0,9 odsto

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u oktobru 2015. godine više su, u prosjeku, za 0,9 odsto nego u septembru, dok su na godišnjem nivou niže za 2,1 odsto.

„Najveći rast zabilježen je u odjeljku stanovanje – 11,6 odsto, usljed viših cijena u grupi električna energija i drugi energenti, zbog obračuna za utrošenu električnu energiju po višim zimskim tarifama“, saopštila je Radmila Čičković.

Ona je navela da je rast cijena u oktobru zabilježen još u odjeljku odjeća i obuća – 1,2 odsto, usljed viših cijena novih kolekcija odjeće i obuće, i u odjeljku ostala dobra i usluge – 0,5 odsto, zbog novih nabavki i prestanka perioda akcijskih cijena u grupi proizvodi za održavanje lične higijene.

Prema njenim riječima, u odjeljcima zdravstvo, komunikacije, rekreacija i kultura, obrazovanje i restorani i hoteli cijene su, u prosjeku, ostale nepromijenjene.

Čičkovićeva je rekla da je najveći pad cijena u oktobru zabilježen u odjeljku hrana i bezalkoholna pića – 1,2 odsto zbog sezonskih uticaja u grupama voće i povrće, koje su niže za 10,3 odsto, odnosno za 1,3 odsto kao i nižih akcijskih cijena u grupi bezalkoholna pića – 2,1 odsto, konkretno u podgrupi kafa, čaj i kakao dva odsto.

„Zbog nižih nabavnih cijena goriva i maziva, zabilježen je blaži pad u odjeljku prevoz 0,6 odsto, dok je manji broj akcijskih popusta u grupama namještaj i aparati za domaćinstvo uticao na niže cijene u odjeljku namještaj i pokućstvo 0,4 odsto“, rekla je Čičkovićeva. (Agencije)