BANJALUKA – U Republici Srpskoj uskoro bi mogla da otpočne trgovina dugovima. Ministarstvo finansija priprema Zakon o faktoringu, koji je trenutno u fazi prednacrta. Faktoring predstavlja kupoprodaju postojećeg ili budućeg kratkoročnog novčanog potraživanja, prema prednacrtu zakona, potraživanja će moći da otkupljuju banke ili društva za faktoring.
Predmet faktoringa može biti otkup svakog postojećeg nedospjelog ili budućeg, cijelog ili djelimičnog, kratkoročnog novčanog potraživanja koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanju usluge, zaključenog između poslovnih subjekata, stoji u prednacrtu Zakona o faktoringu.

Prema predloženom rješenju, faktor, tj. onaj koji je preuzeo dug, će uz naknadu preuzeti njegovu naplatu, a ako dužnik kasni sa isplatom duga – faktoru pripadaju zatezne kamate. Privredna zajednica već neko vrijeme traži donošenje ovakvog zakona. Ako je dobro napisan zakon, neće biti posebnih manipulacija, jer se radi o aktu koji je prije svega usmjeren na podizanje likvidnosti privrede – ocjenjuju u Uniji udruženja poslodavaca.

“Takav zakon omogućuje da vi potraživanja preko banke aktivirate odmah, čime na neki način poboljšavate likvidnost privrede. Prema tome, zavisiće malo primjena zakona kako od privrednika, tako i od banaka ili društava za faktoring – zavisno kako bude riješeno zakonom”, izjavio je Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

– Kratkoročna potraživanja u Srpskoj u 2018. godini iznose više od pet milijardi maraka, što govori da nam je ovakav zakon i te kako potreban, kažu u Privrednoj komori Srpske. Potrebno je omogućiti našim preduzećima da prodaju svoja potraživanja i dođu do prijeko potrebnog novca za normalno funkcionisanje – ističu u Komori.

– To će naravno pozitivno da se odrazi i na izvoznike, jer će na neki način da oslobode taj novac koji se trenutno nalazi u potraživanjima. Sigurno da će na taj način pojačati svoju konkurentnost na stranim tržištima, što znači da ćemo, ako posmatramo ukupno, Republika Srpska sigurno zabilježiti i bolje izvozne rezultate u narednom periodu – kaže Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske.

Još prije sedam godina, tadašnji ministar finansija Republike Srpske, Zoran Tegeltija, najavljivao je donošenje ovakvog zakona. Republika Srpska je jedan od rijetkih dijelova Evrope u kojem ne postoji zakon koji reguliše ovu oblast. (ATV)