GACKO – Leto je period kada se u takozvanim fabrikama na otvorenom najviše radi. Tako bi i u gatačkom rudniku posao oko eksploatacije otkrivke i uglja trebao biti u punom jeku.

Kako bi intenzivirali proizvodnju, rukovodstvo rudnika je odlučilo da uvede izmene kada je primopredaja smena u pitanju. To je uticalo i na radno vreme radnika u rudniku, a cilj je bio da se skrate zastoji između smena koji su, kako smo mogli da čujemo, trajali i po sat i po.

Ova nastojanja naišla su na otpor sindikata koji tvrdi da se opet kola lome na onima koji svojim radom održavaju preduzeće. Smatraju da bi više efekta dalo podizanje nivoa ispravnosti mehanizacije.

U Upravi tvrde da su u proteklih šest meseci povukli strateške poteze koji će na duge staze obezbediti opstanak i razvoj preduzeća, a samim tim i boljitak društvene zajednice u širem smislu. Ističu da su na putu da dobiju koncesiju i izrade glavni rudarski projekat, a u toku je i niz projekata koji će obezbediti dugoročan razvoj preduzeća. Da bi preduzeće radilo, potrebna je podrška i dobra radna disciplina, kaže Srđan Milović, izvršni direktor:

„Ako se budemo neodgovorno ponašali, ako budemo i dalje rušili ovu firmu na sve moguće načine, šta možemo drugo očekivati. Nivo odgovornosti mora da poraste. Situacija nije jednostavna, ali uvek postoje rešenja. Ne smemo dozvoliti da jedan ovakav objekat koji proizvodi 30% struje u RS stane sa radom i ugrozi državu. Kompletna svest mora da se promeni i da uložimo dodatni napor kako bi se održala proizvodnja. Naši radnici mogu da se smatraju privilegovanim što rade u ovom preduzeću. Prosečna plata od 1.350 maraka, zavidna je i u odnosu na region. Sa svoje strane činimo sve kako bi popravili položaj preduzeća. Neophodna nam je pomoć radnika upravo u razvijanju svesti da moramo svi zapeti i pružiti dodatne napore.“

Sa druge strane, sindikat se slaže da je rudnik u teškoj situaciji i da je eksploatacija jalovine u velikom zaostatku i smatraju da je ovo pogrešan pristup. Tvrde da su primeri nediscipline sporadični i da je u rudniku mnogo više onih koji pošteno rade svoj posao. Prvi čovek sindikata Željko Tepavčević kaže da je situacija teška jer se mnogo negativnih faktora sastalo, a da Uprava pokušava da  stepen proizvodnje podiže preko leđa „ono malo radne snage koja je ostala u rudniku“:

„Jeste, zakon kaže da radnik mora provesti osam sati na radnom mestu. Ali, da li taj deo radne snage koji drže proizvodnju, mora da više od 8 i po sati da provede u rudniku, jer deo vremena potroše da bi došli do svojih radnih mesta. Ono čime bi Uprava i rukovodstvo rudnika trebali više da se bave je ispravnost mehanizacije. Ovim merama hoćemo da damo maksimum proizvodnje, a nismo mehanizacijom spremni ušli u to. Imamo neuslovne radionice, nedostatak savremenih alata i vrlo malo majstora koji mogu da izvrše kvalitetnu defektažu. Sve to utiče i na dužinu zastoja.“

 U poslovodstvu rudnika kažu da je bolja organizacija već daje efekte. Posebno na kontinualnim sistemima. Direktor rudnika Miodrag Šešlija nam je rekao da je ovih dana dnevna proizvodnja otkrivke bila na visokom nivou. Pominje cifru od 36.000 kubika. Priznaje da su rezultati nešto lošiji na diskontinualnim sistemima, ali da su pored evidentnih problema, na to uticale i vremenske prilike proteklih dana.

Stavovi se polako približavaju, i u upravi i u sindikatu tvrde da im je dobrobit preduzeća imperativ, samo postizanje istog vide na različite načine.

Ipak, obe strane su saglasne u pogledu dve stvari: prvo – da je situacija krajnje ozbiljna i da postoji realna opasnost da rudnik neće biti u stanju da obezbedi dovoljno uglja za rad termoelektrane, i drugo –  da radnike u proizvodnji  treba stimulisati i napraviti takvu atmosferu da radno mesto u rudniku bude predmet želje, a ne prinude. (MojaHercegovina.com)