BIJELJINA – Savez sindikata RS neće odustati od zahtjeva da radnik koji ostvari 40 godina radnog staža ima punu penziju, jer godine života ne mogu i ne smiju biti okosnica novog Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS.

“Onoliko koliko je neko radio, koliko je uplatio, može da očekuje da će dobiti kada stekne pravo na penziju”, izjavila je Ranka Mišić nakon današnjeg sastanka u Bijeljini sa predsjednicima sindikalnih organizacija bijeljinskih preduzeća koje je upoznala sa radnim materijalom o izmjenama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju.

Prema njenim riječima, trenutno postoji problem između onog što nudi Vlada RS, a to je 40 godina radnog staža uz 65 godina života i za svaku godinu, i onog što traže radnici Srpske.

“Sistemski se tu razilazimo. Ono što želi radna grupa i predlagač zakona jeste da u ovom trenutku zaustavi odlazak u penziju na način da se pravo na punu penziju ostvaruje sa navršenih 65 godina života. Dok ne napunite 65 godina imaćete jedan odsto umanjen iznos penzije što je nedopustivo s obzirom na niske plate. Uz to idu i mali doprinosi, pa će i penzija biti mala”, objasnila je Mišićeva.

Ona je upozorila da koncept godina starosti nije dobar, te da je mnogo bolji koncept – godine rada i uplaćivanja za penzijsko-invalidsko osiguranje, jer novac koji se izdvaja za osiguranje i doprinose jeste obezbjeđivanje sigurnog trećeg životnog doba.

Mišićeva je napomenula da novi zakon ne bi donio ni povećanje penzija, ali ni dao odgovore na pitanja ko će povezati radni staž radnicima Srpske kojima to poslodavac nije učinio.

Ona je naglasila da je pitanje izmjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS izazvalo veliku pažnju i zabrinutost kompletne javnosti, prije svega penzionera, kao i onih koji su ostvarili puni radni vijek ili su to po drugim osnovama učinili i time ostarili pravo na penziju.

“Ono što je činjenica je da u ovom trenutku nema dovoljno novca za finansiranje tih prava i to je jedan od razloga zbog kojeg se i donosi novi zakon”, rekla je Mišićeva, napominjući da je promjena Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju sistemsko i ključno pitanje za svaku zemlju, pa tako i za Srpsku.

Mišićeva je kategorična da sve dok ne bude postignut konsenzus socijalnih partnera o ovim pitanjima nema ni izmjena Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS i uvjerena je da najavljeno usvajanje zakona do juna neće biti moguće.

Izvor Agencije