BANJALUKA – Socijalni partneri Vlada Republike Srpske, poslodavci i sindikat postigli su danas na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta dogovor o prednacrtu Programa ekonomskih reformi od 2018. do 2020. godine i novom zakonu o doprinosima, dok prednacrt budžeta Srpske za narednu godinu nije dobio podršku Saveza sindikata.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da je trogodišnji Program ekonomskih reformi dobar, te da su u vezi s tim usaglašena ključna pitanja sa socijalnim partnerima.

“Razgovaramo da potpišemo dokumente kojima ćemo jasno defnisati kako se to sprovodi i ko su nosioci aktivnosti. Mislim da ćemo to u narednih sedam dana definisati sa socijalnim partnerima”, izjavio je Tegeltija novinarima u Banjaluci.

On je istakao da je budžet Srpske za narednu godinu takođe veoma dobar, te da su u njega ugrađene sve politike koje su usaglašene sa socijalnim partnerima.

Tegeltija je naglasio da mu je žao što sindikati javnog sektora nisu podržali budžet.

“Propust Vlade u vezi s tim jeste da pojedinačno nisu održane konsultacije sa svakim sindikatom javne uprave, ali one će biti održane danas i sutra. Ključno pitanje na tom planu jeste eventualno povećanje plata u javnom sektoru. Vlada će i dalje braniti fond dostignutih plata u javnom sektoru, neće otpuštati radnike i smanjivati plate”, kaže Tegeltija.

On je dodao da Vlada kontroliše politiku zapošljavanja u javnom sektoru i da će rast plata u tom sektoru zavisiti od rasta BDP-a.

Tegeltija je rekao da su u budžet ugrađena pitanja nezaposlenih porodilja, što je finansijski projekat vrijedan više od 30 miliona KM godišnje.

“To smatramo jednom od ključnih populacionih politika koje mogu dati rezultate u budućem periodu”, naveo je Tegeltija.

Kada je riječ o izmjenama Zakona o doprinosima, Tegeltija je istakao da će se moći realizovati nove politike u vezi sa Zakonom o dječijoj zaštiti, gdje je napravljena preraspodjela određenih doprinosa.

“Ako govorimo o radnicima bez posla, saglasni smo da zakonska rješenja u tom smislu treba da se mijenjaju i da se pokuša naći mogućnost da se poveća iznos naknade za vrijeme nezaposlenosti u skladu sa finansijskim mogućnostima i planom Zavoda za zapošnjavanje”, naglasio je Tegeltija.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić kaže da je zahtjevima sindikata u vezi sa programom socijalnog zbrinjavanja radnika djelimično udovoljeno, što je dobar pomak.

“Međutim, kada je riječ o korisnicima budžeta, dva sindikata su dostavila stav da ne podržavaju budžet, dok dva nemaju stav o tom pitanju, a to su sindikati MUP-a i Uprave”, dodala je Mišićeva, koja je predsjedavajući Ekonomsko-socijalnog savjeta.

Ona je rekla da je Ekonomsko-socijalni savjet prihvatio da se povećaju naknada i dužina primanja naknade za vrijeme nezaposlenosti, što bi trebalo da se definiše kroz reforme određenih ustanova i putem novih zakonskih rješenja.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Dragutin Škrebić naveo je da je Vlada potpuno prihvatila da se porezi i doprinosi na plate dovedu na nivo iz 2008. godine.

“Kada je riječ o trudničkim bolovanjima, dogovorili smo da se od naredne godine na zaposlene radnice doprinosi i porezi umanje za 20 odsto, 2019. za još 40 odsto, a 2020. da svi porezi i doprinosi za trudnice budu obaveza Fonda za dječiju zaštitu Srpske”, istakao je Škrebić.

On je naglasio da je Vlada u Program ekonomskih reformi ugradila i dio koji se odnosi na porez na dobit i zahtjeve poslodavaca za vraćanje neoporezivog dijela koji se reinvestira u osnovnu proizvodnju.

“Taj dio poreza kojeg se Vlada odrekla neće biti štetan, već će se vratiti kroz investicije i otvaranje radnih mjesta u Srpskoj. Što se tiče budžeta, zadovoljni smo što Vlada kontroliše potrošnju”, kaže Škrebić. (Agencije)