BANJALUKA – Iako su cijene kupovine i iznajmljivanja poslovnih prostora u Republici Srpskoj znatno niže nego u proteklom periodu, u agencijama za promet nekretninama kažu da zainteresovanih za ove radnje gotovo da i nema.

U banjolučkim agencijama kažu da je ekonomska kriza i slaba mogućnost dolaska do kredita u bankama u RS uticala na lošu prodaju poslovnih prostora.

– Osnovni razlog za jako loš promet na tržištu poslovnim prostorima jeste to što ljudi izgleda više nemaju ideju šta bi mogli da rade, koji posao da pokrenu, a i banke kredite daju pod nepovoljnim uslovima – rekli su u Banjoj Luci i dodali da se cijena poslovnog prostora za prodaju, u zavisnosti od dijela grada, kreće od 3.500 do 5.000 maraka po kvadratu.

– Poslovni prostor u centru grada obično se iznajmljuje po cijeni od 50 maraka po kvadratu i više. Na periferiji, poslovni objekat se može iznajmiti i za 30 maraka po kvadratu – kazali su u ovoj agenciji.

U Istočnom Sarajevu ističu da je i ponuda za poslovnim prostorima veoma slaba, te da gotovo niko ni pokazuje interesovanje za kupovinu.

– Svjetska ekonomska kriza koja je pogodila oblast građevinstva, a samim tim i tržište nekretnina u Srpskoj, unazadila je mogućnost pokretanja posla, a samim tim i potražnju za poslovnim objektima. Kupovna moć stanovništva sa ovih prostora danas je niža nego što je bila prije dvije-tri godine, pa se i zbog toga rijetki preduzetnici odlučuju na proširenje posla i veće poslovne prostore – istakli su u jednoj od agencija za promet nekretninama u Istočnom Sarajevu.

Dodaju da lokacija poslovnog prostora ima presudan uticaj na njegovu cijenu.

– Objekti koje se nalaze u centru grada i bliže njemu po kvadratnom metru koštaju od 4.000 do 5.000 maraka, dok su poslovni prostori koji su udaljeniji od užeg centra grada nešto jeftiniji i mogu se pronaći i za 1.500 do 2.000 maraka – kazali su u Istočnom Sarajevu.

Očekivanja

U agencijama za promet nekretninama u RS ističu da slična situacija na tržištu nekretnina traje već duže vrijeme, te da prije druge polovine ove godine ne treba očekivati drastičnije poboljšanje.

Izvor Agencije