SARAJEVO – Slovenački trgovački lanac „Тuš“  zvanično je potvrdio da zatvara sve svoje prodajne objekte u Bosni i Hercegovini obrazlažući to “prirodnim katastrofama“, a odgovornost za ovaj potez prebacuje na firme u BiH, navodi se u elektronskoj pošti koju je “Tuš” poslao svim dobavljačima u BiH.

Na obavještenje domaći dobavljači reagovali su burno, bez ustručavanja optužujući “Tuš” da ih pokušavaju prevariti, koristeći “prirodne katastofe kao izgovor što je samo još jedna u nizu drskosti i bahatosti“.

„Zbog teške situacije i nestabilnog okruženja Tuš Trade je od danas pokrenuo sve formalne postupke za zatvaranje prodavnica u Bosni i Hercegovini“ navodi se u obavještenju uprave „Tuša“ koje je stiglo na elektronsku poštu 92 dobavljača u BiH.

„Preduzeće je ove godine planiralo poboljšanje poslovanja, ali tešku ekonomsku situaciju i manju kupovnu moć na tom području su dodatno pogoršale prirodne katastrofe i samovoljni činovi određenih dobavljača koji nisu imali razumijevanje za situaciju, te su svojim blokadama poslovanja onemogućili njezino rješavanje također i prema ostalim našim partnerima. Zbog navedenog se poduzeće suočavalo sa velikim izazovima u poslovanju i na kraju odlučilo da zatvori prodavnice“, navodi uprava „Tuša“ u obavještenju koje je razbjesnilo domaće privrednike.

Ovo je čitavo elektronsko obavještenje, uz samo još jednu rečenicu da „sva dodatna pitanja upute na info@tus.ba  ili komercijala-tus@tus.ba  ili  nazovu u tajništvo na broj +387 37 318 620.“

Ogorčeni dobavljači bezuspješno su pokušavali na ove  adrese dobiti više detalja.

Direktor firme za uvoz i distribuciju mesnih i mliječnih prerađevina „Intercamp“ Nedim Kalamujić im je poslao mail u kojem ih otvoreno optužuje za prevaru.

„Vlasniku, upravi  i djelatnicima kompanija  „Tuš“ , koji su uključeni  u pokušaj prevare  firmi iz Bosne i Hercegovine!!

Vi  koji  ste došli u  Bosnu i Hercegovinu da pokradete lokalne firme, njihove uposlenike, građane  Bosne i Hercegovine i njihovu djecu,  treba da znate  da vam ovaj pokušaj neće  proći tako jednostavno.

Formirali ste firmu „Tuš“  doo  Bihać, otvorili maloprodajne  objekte, registrovali društvo sa osnovačkim kapitalom preko 20.000.000 KM, izblefirali domaće dobavljače, a onda posao prebacili na „Tuš trade“ sa osnivačkim kapitalom  2.000KM , na kojem su obaveze prema licima iz BiH sa  30.06.2014. bile preko 20.000.000 KM. Sličan scenario su građani BiH već doživili sa svojom štednjom kod  Ljubljanske banke, kooperanti  slovenskog nosioca ugovora na tzv. Sarajevskoj zaobilaznici  itd.

Prirodne katastrofe kao izgovor za zatvaranje prodavnica je još samo jedna u nizu drskosti i bahatosti.  I druga pravna i fizička lica iz BiH su pretrpila ogromne štete, ali se ne izgovaraju i ne pokušavaju varati i pljačkati druge. Koje blokade poslovanja? Za robu koju smo vam isporučivali uzimali ste kroz svoju maloprodaju – na kasama gotovinu, a niste plaćali račune i po godinu i i više dana. Šta su trebali dobavljači, da vam daju još 20.000.000KM??? Na telefon koji ste naveli, a i na  bilo koji drugi telefon manager-a i djelatnika Tuš-a u  BiH niko se ne javlja, a i u Sloveniji se ne želi javiti niko od odgovornih. Vas  pozivam da platite dug i to odmah, a sva lica iz Bosne i Hercegovine kojima ste nanijeli štetu da ne dozvole dalju prevaru i pljačku. Mi smo vas  opomenuli i našu opomenu u smislu daljeg procesuiranja kod  pravosudnih organa BiH, sigurnosnih agencija, međunarodnih institucija itd, ćemo realizovati“, napisao je Kalamujić u mail-u koji je poslao i svim ostalim dobavljačima „Tuša u BiH.

Portal Capital.ba je 16. oktobra objavio tekst u kojem je otkrio da se Tuš povlači iz BiH, da namjeravaju ostati dužni više od 20 miliona KM dobavljačima iz BiH. Dan poslije UIO BiH je pokrenula opsežnu kontrolu obe firme kompanije Tuš, indirektno potvrđujući da Tuš gasi svoje firme, da su neopravdano tražili povrat PDV-a, da vrše sumnjive transakcije sa povezanim pravnim licima, kao i da su obe firme u milionskim gubicima.

Đorđe Slavinjak, vlasnik i direktor bijeljinskog „Spektar drinka“, preduzeća za preradu voća i povrća, kaže da se maloprodajni objekat „Tuša" u Bijeljini od početka ponašao suprotno poslovnoj etici i trgovačkim moralom, kakav se očekuje od velikih trgovinskih lanaca.

„Prije godinu i po dana prekinuli smo saradnju sa „Tušom" pod prijetnjom sudskom tužbom. Isplatili su naša potraživanja i od tada više ne sarađujemo“, kaže Slavinjak.

Saradnja sa „Tušem“ je, priča Slavinjak, od početka bila na klimavim nogama, „konstantno su od dobavljača tražili određene ustupke i odgađali rokove plaćanje, suprotno svim potpisanim ugovorima“.

I Stanislav Mihajlović, predsjednik Upravnog odbora trgovinskog preduzeća „Mihajlović“, osnovanog 1988. godine, koje se bavi trgovinom na veliko i malo, kaže da je saradnja sa „Tušem“ od početka bila problematična, jer „Tuš“ nije poštovao odredbe potpisanog ugovora.

„Dugovali su nam oko 70.000 KM. U međuvremenu uspjeli smo da naplatimo oko 60.000 KM, ali je ostalo potraživanje od nekih desetak hiljada maraka, koje ćemo sada teško naplatiti“, kaže Mihajlović.

On ističe da u Bijeljini ima još niz dobavljača koji su godinama nezadovoljni saradnjom sa trgovinskim centrom „Tuš“. (Capital.ba)