SARAJEVO – Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić izjavio je da ne postoje slabosti u realizaciji postojećeg portfolia sa Svjetskom bankom, koji se realizuje putem 15 projekata u iznosu od 267,4 miliona dolara.

Špirić je nakon razgovora sa izvršnim direktorom Holandske konstituence za Svjetsku banku Rudom Trefersom rekao da se trenutno realizuje 15 aktivnih projekata od kojih je 12 pod IDA uslovima i da će aranžman sa MMF-om stvoriti uslove za snažniju finansijsku podršku Svjetske banke u BiH.

“Razgovarali smo o mogućnostima da Svjetska banka da dodatnu podršku BiH kroz podršku projektima razvoja malih i srednjih preduzeća u iznosu od 90 miliona dolara i da se obezbjedi podrška za reformu socijalnog sektora što bi do 2011. godine činilo portfolio od 327 miliona dolara”, rekao je Špirić.

On je dodao da je njegov zahtjev da BiH ima fleksibilan pristup u smislu prelokacije sredstava ukoliko se za tim ukaže potreba, naišao na razumijevanje.

Špirić je rekao da je BiH pokazala odgovornost u smislu da čini što je moguće prohodnijim procedure za brzom implementacijom projekata i povlačenjem sredstava.

“Od ukupnog portfolia povučeno je negdje oko 30 odsto sredstava i praksa pokazuje da dobro pripremljeni projekti ne pokazuju slabosti u povlačenju prve tranše bez obzira na komplikovane procedure”, istakao je Špirić,.

Trefers, koji od prošle godine predstavlja BiH u Svjetskoj banci, rekao je da su planovi Svjetske banke da pruži budžetsku podršku BiH zajedno sa mjerama koje su dogovorene sa MMF-om.

“Svjetska banka je spremna da pruži pomoć BiH pogotovo u vremenu krize i imajući u vidu sporazum sa MMF-om i sve će to zahtjevati određene mjere koje BiH mora da preduzme i koje neće uvijek biti bezbolne”, istakao je Trefers.

On je rekao da je bankarski sektor u BiH pokazao otpornost na ekonomsku krizu koja je potekla od bankarskog sektora u SAD, ali da će se određeni uticaj osjetiti na stvarnoj ekonomiji u BiH.

Trefers je naglasio da će investicije u poslovnom okruženju doprinijeti ekonomskom rastu i blagostanju, ali da je potrebno smanjiti opterećenje na poslovni sektor.

On je na okruglom stolu “Reforma poslovnog okruženja” istakao da poslovno okruženje u BiH ima dovoljno prostora za poboljšanje i da je BiH napravila značajan iskorak nakon rata.

Izvor Agencije