SARAJEVO – Srbija je do aprila ove godine uložila u BiH 1,693 milijarde KM, što predstavlja 22,3 odsto od ukupnih stranih ulaganja u BiH i stavlja je na drugo mjesto kada je riječ o stranim ulaganjima u BiH, rekao je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić.

Špirić je u Sarajevu na otvaranju Poslovnog foruma BiH i Srbije istakao da je, kada je riječ o robnoj razmjeni BiH sa Srbijom, pokrivenost uvoza izvozom iznosila za prva tri mjeseca ove godine 60,6 odsto, a u istom periodu prošle godine iznosila je 54,4 odsto.

“Na taj način Srbija je došla na četvrto mjesto zemalja sa kojima BiH ima visok procenat pokrivenosti uvoza izvozom”, dodao je Špirić i naveo da cijeli prostor BiH nudi izvanredne mogućnosti za potencijalne investitore u raznim oblastima, te da je BiH spremna za dalji ravoj privrede.

“BiH je zemlja koja je u posljednjih nekoliko godina bilježila dinamičan ekonomski rast. BDP je od 2003. do 2008. godine u prosjeku godišnje rastao više od šest odsto”, rekao je Špirić i dodao da je u pomenutom periodu zabilježen i rast industrijske proizvodnje, zaposlenosti i deviznih rezervi.

Govoreći o globalnoj eknomskoj krizi koja je uticala i na BiH, Špirić je ocijenio da je Savjet ministara BiH sa entitetskim vladama preduzeo niz mjera radi očuvanja makroekonomske stabilnosti, “što je rezultat i aranžman sa Međunarodnim monetarnim fndom”.

“Ambijent za investicije u BiH postepeno se popravlja i približava evropskim trendovima. Mogućnosti za investiranje u BiH su mnogo bolje nego što je o tome izgrađena percepcija domaće i međunarodne javnosti”, istakao je Špirić.

On je naglasio da je u BiH moguće investirati u oblast energije, jer procjene govore da je trenutno iskorišteno samo 40 odsto hidroenergije.

Govoreći na Poslovnom forumu BiH i Srbije, Špirić je rekao da je susret poslovnih ljudi prijateljskih zemalja dokaz uzlaznog trenda razvojnih ekonomskih odnosa koji će u budućnosti biti još bolji.

“Bilateralni odnosi BiH i susjednih zemalja su u samom vrhu prioririteta spoljne politike BiH, a odnosi sa Srbijom su dobrosusjedski. Poboljšanje političke i bilateralne saradnje velikim dijelom će doprinijeti intenzivirana saradnja na najvišem nivou”, rekao je Špirić.

Špirić je rekao da on i premijer Srbije Mirko Cvetković na današnjem sastanku žele da poruče privrednicima BiH i Srbije da intenziviraju međusobne odnose koji će dovesti do povećane privredne saradnje.

“Sa naše strane uradićemo sve kako bi bile uklonjene administrativne barijere za dalje razvijanje privrednih odnosa”, naglasio je Špirić i dodao da zemlje regiona moraju pokazati više smisla za saradnju u svim domenima, kako političkim, tako i ekonomskim.

Prema njegovim riječima, regionalna saradnja predstvalja ključ ne samo napretku procesu pristupanja EU, nego i privrednog razvoja regiona u cjelini.

Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je da je BiH jedan od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije.

Obraćajući se privrednicima na Poslovnom forumu BiH i Srbije koji se održava u Sarajevu, Cvetković je ocijenio da je privredna saradnja dvije zemlje dobra, ali da može biti daleko bolja uz značajnije korištenje komparativnih prednosti koje imaju dvije zemlje.

Cvetković je istakao da je zadatak politike da obezbijedi i pošalje pozitivne signale privrednicima da oni što bolje sarađuju.

Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Veselin Poljašević, koga je izabrala novoformirana Skupština Komore, rekao je da je deficit u razmjeni sa Srbijom u prošloj godini iznosio oko 363 miliona evra, a da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 51,98 odsto.

“U prvih pet mjeseci ove godine bilježi se određeno uravnoteženje – deficit je smanjen i iznosi 127,5 miliona evra, a pokrivenost uvoza izvozom porasla je na 58,51 odsto”, rekao je Poljašević.

Prema njegovim riječima, pored internih uzroka nekonkurentnosti u mnogim oblastima, veliku prepreku za uravnoteženje odnosa razmjene čine i razni oblici necarinskih barijara.

“Trajno i potpuno uklanjanje ovih barijera uslovljeno je razvojem jedinstvenog sistema infrastrukture kvaliteta, te priznavanjem njegove kompetentnosti i ekvivalentnosti od zemalja uvoznica naših proizvoda”, rekao je Poljašević.

On je istakao da su, pored daljeg povećanja i uravnoteženja spoljnotrgovinske razmjene, prilika za unapređenje privredne saradnje i direktna strana ulaganja, podsjećajući da je Srbija jedan od najvećih stranih investitora.

“Moguća područja za zajednička ulaganja u narednom periodu svakako su energetski sektor, zaštita okoline i razvoj obnovljivih izvora energije, regionalno povezivanje u smislu nastupa na trećim tržištima i drugo”, rekao je Poljašević.

Potpredsjednik Privredna komore Srbije Mihailo Vesović rekao je da će privredne komore CEFTA regiona nastaviti da insistiraju kod svojih vlada da se maksimalno ubrzaju aktivnosti na donošenju relevantnih sporazuma i protokola o međusobnom priznavanju sertifikata, uvjerenja i drugih dokumenata.

Prema njegovim riječima, pored robne razmjene između Srbije i BiH postoje realne mogućnosti za veće međusobne investicije, kao i za povećanje ukupne privredne saradnje.

“Investiciona ulaganja preduzeća iz Srbije na teritoriji BiH do sada iznose više od 800 miliona evra, a investicije iz BiH u Srbiju su više od 100 miliona evra”, rekao je Vesović.

Današnjem forumu prisustvuje delegaciji Srbije, sa više od 30 predstavnika firmi iz različitih sektora privrede (metaloprerađivačka, drvoprerađivačka, prehrambena, hemijska, energetska, tekstilna industrija) koje su zainteresovane za kontakte sa firmama iz BiH.

Privrednici dvije zemalje dobili su informacije o poslovnom okruženju u BiH i Srbiji i mogućnostima za saradnju. Nakon plenarne sesije biće organizovani bilateralni sastanci privrednika.

Izvor Agencije