BEOGRAD – Agencija Blumberg objavila je da je na njenom takozvanom Indeksu bijede, Srbija na sedmom mjestu, što je opozicija ocijenila kao dokaz loše politike Vlade, a ministar privrede Srbije Dušan Vujović je ukazao da je, po istim pokazateljima, situacija u zemlja bolja u odnosu na ranije godine.

Indeks bijede izračunava se kao zbir procenata inflacije i nezaposlenosti. Za taj pokazatelj u 2016. godini, iskorišćena su predviđanja ekonomista koje je Blumberg anketirao.

Ta lista je ove godine obuhvatila 63 zemlje, manje od trećine postojećih država u svijetu, i među njima se prvi put našla i Srbija, na sedmom mjestu sa 20,9 poena.

Blumbergov Indeks bijede na prvo mjesto smješta Venecuelu, a za njom su Argentina i Južna Afrika. Lošije od Srbije kotirane su još Grčka, Ukrajina i Španija.

Na Blumbergovoj listi najbolje stoji Tajland, na 63. mjestu, a uz njega su Singapur, Švajcarska, Japan, Tajvan, Južna Koreja i Kina.

Prema istom Indeksu bijede, Rumunija (na 53. mjestu) stoji bolje od SAD (51. mjesto) i nekih bogatih evropskih zemalja – Norveške (49) i Luksemburga (47) na primjer. Na istoj listi, takođe, Meksiko (46) je ispred Njemačke (43. mjesto), Švedske (39) i Kanade (37).

Pokazalo se da je i Šri Lanka (na 36. mjestu) bolje plasirana od Belgije (28), Finske (26) i Francuske (21), kao i od prosjeka čitave Evro zone (20).

Iz regiona, Blumberg je na svoju listu bijede smjestio još samo Sloveniju na 30. i Hrvatsku na 11. mjesto, tako da su izostale Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Albanija.

U Blumbergu objašnjavaju dobru opoziciju Tajlanda kao „najsrećnije zemlje“ dijelom i time što su propisi te države omogućili da se više ljudi vode kao da su zaposleni.

Venecuela i Argentina su se našle na čelu liste jer nikako da izađu na kraj sa inflacijom, dok su Južna Afrika, Ukrajina i Grčka svoje rejtinge „zaradile“ zbog visoke nezaposlenosti.

Anketirani ekonomisti vide znakove oporavka za Rusiju, koja je popravila poziciju sa sedmog na 14. mjesto i očekuju da će u 2017. imati rast od 1,3 odsto.

Ministar Vujović je, na pitanje novinara RTS-a, rekao da je to podatak koji „sigurno zabrinjava“, ali da je zbir inflacije i nezaposlenosti prethodnih godina bio mnogo veći i da je u protekle tri-četiri godine smanjen za više od trećine. (Izvor: RTS)