KOPAONIK – Strani investitori očekuju od Vlade Srbije stvaranje jednakih uslova poslovanja za sve kompanije, a ne da se pojedinima dodjeljuje državna pomoć, jer to vodi ka nelojalnoj konkurenciji, saglasili su se na Kopaonik biznis forumu predstavnici stranih kompanija.

Na panelu „Očekivanja stranih investitora u pogledu ekonomskih reformi“ poručeno je da su kompanije zadovoljne koracima koje je Vlada načinila, pogotovo usvajanjem Zakona o radu, Zakona o planiranju i izgradnji i Zakona o stečaju.

Međutim, kako su naveli, jednaki uslovi poslovanja su ključni preduslov za stvaranje privlačnog poslovnog okruženja.

„Potrebna je predvidivost i jednaki uslovi za sve“, poručio je predsjednik Savjeta stranih investitora (FIC) Frederik Koen.

On kaže da nije fer to što neka državna preduzeća dobijaju subvencije.

„Znamo da to ima socijalni efekat, ali ove stvari moraju da se isprave“, poručio je on.

Sa njim se saglasio i generalni direktor DDOR osiguranja Ðorđo Markeđani koji je rekao da pod jednakim uslovima podrazumijeva postojanje propisa na nivou svih članica EU, ali i onih koji su u postupku pristupanja kako bi sve kompanije poslovale pod istim tržišnim principima i bile jedna drugoj lojalna konkurencija.

On je naveo da su stranim investitorima potrebne jasne norme i standardi, stabilni propisi i sprovođenje zakona.

Koen je dodao i da je za investitore, pođednako kao i građane veoma važno smanjenje javnog duga i deficita, jer ukoliko do toga ne dođe, i investitori će to „debelo platiti“.

Sklapanje aranžmana sa MMF je, kako je naveo, dobar znak da će se ovi makroekonomski parametri postaviti na održivu putanju.

„U sljedećih nekoliko mjeseci ključno će biti da Vlada uspješno okonča privatizaciju preduzeća, što će dovesti do smanjenja deficita, a novac koji je davala gubitašima moraće bolje da uposli“, istakao je on.

Banke da snize kamate privredi

Direktor Imleka Slobodan Petrović rekao je da su kamate koje banke nude privredi tolike da preduzeća ne mogu da se razvijaju i izrazio uvjerenje da i u Srbiji zaduživanje može biti znatno jeftinije.

„Tačno je da iz realnog sektora mi uvijek gledamo na vas kao na nekoga ko treba da vam pomaže, a ustvari su te kamate takve da mi jedva možemo da se razvijamo. Smeta nam što nemamo dugoročne kredite, jer ne možemo ući u projektno finansiranje sa kreditima od tri ili pet godina koje jedino možemo dobiti“, poručio je on na bankarskom panelu na Kopanik biznis forumu.

On je rekao da razumije da banke nemaju izvore finansiranja, ali dodao da su banke tu „da nam obezbjedite sredstva i nađete izvore“.

„Očekivali smo da kamate padnu jer mi se nalazimo u krizi. Kako možete izaći iz krize sa ovako visokim kamatama, ne vidim prostor da ćete nam smanjiti kamate i pokrenuti privredu“, rekao je on.

Istakao je da su druge zemlje u krizi smanjile kamate skoro na nulu, da domaći privrednici to ne očekuju, ali su uvjereni da bi zaduživanje moglo biti jeftinije.

„Zato mi u Srbiji imamo danas 180 mljekara, u Evropi uglavnom imate jednu do tri mljekare u okviru jedne zemlje. Ta konsolidacija ne može da se izvrši bez para“, rekao je on.

Petrović je međutim ukazao da se kamatne stope posljednjjih godina polako spuštaju.

Predsjednik Upravnog odbora Societe Generale banke Goran Pitić je na to odgovorio da su druge zemlje kamate smanjile na nulu kada su u pitanju referentne kamatne stope, a ne za kamatne stope koje se nude kompanijama.

On je rekao da Srbija ne može da se poredi sa razvijenim evropskim zemljama kada je u pitanju visina kamatnih stopa zato što razvijene države imaju strukturu stabilnih privreda, a i naveo da je kod njih je pitanje i izvora sredstava i problematičnih kredita drugačije. (Agencije)