SARAJEVO – BiH bi sa Srbijom uskoro mogla postići sporazum o uzajamnom priznavanju certifikata, čime bi bila uklonjena većina necarinskih barijera u trgovinskoj razmjeni između dvije zemlje, izjavio je Igor Gavran, projekt-menadžer u Sektoru za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH (STK).

"Sa Srbijom traju pregovori i blizu smo zaključivanja sporazuma. Naredni sastanak sa srbijanskom delegacijom je iduće sedmice i nadam se da ćemo, ako ne tada, onda u najkraćem roku potpisati ovaj sporazum”, istakao je Gavran.

Dodaje da se narednog mjeseca očekuje početak pregovora i s Hrvatskom o uzajamnom priznavanju certifikata.

Inicijativa o priznavanju certifikata potekla je od Privredne komore Srbije, a ministar ekonomije i regionalnog razvoja te zemlje Mlađan Dinkić podržao ju je tokom svog posjeta BiH prošle godine. Sa bh. strane u pregovore su uključeni Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, Ured za veterinarstvo i STK BiH.

Gavran pojašnjava da je smisao priznavanja certifikata da dvije zemlje uzajamno priznaju dokumentaciju koja prati određeni proizvod prilikom izvoza, izdate od akreditovanih tijela u tim zemljama. Na ovaj način proizvodi bi bili tretirani kao domaći i ne bi podlijegali posebnim provjerama, osim ukoliko postoje sumnje da su neispravni.

“Bh. laboratorije bi izdavale certifikate prema propisima koji važe za srbijansku robu i obratno, pa u tom slučaju različit nivo opremljenosti laboratorija ne bi igrao nikakvu ulogu”, obrazlaže Gavran.

Uzajamno priznavanje certifikata, dodaje, omogućiće zaštitu potrošača jer će u BiH ulaziti kontrolisana roba, ali i otvoriti vrata izvozu, koji je često onemogućen različitim barijerama.

“Na ovaj način biće omogućen nesmetan izvoz značajnog dijela naših proizvoda, ali za određene proizvode, poput jaja, zaostajemo u primjeni evropskih standarda, zbog čega će barijere ostati”, kaže Gavran.

Drago Nedić, direktor Ureda za veterinarstvo BiH, kaže da ne razumije šta znači uzajamno priznavanje certifikata s obzirom na to da svaku izvoznu pošiljku prati certifikat koji su usaglasile nadležne službe dvije zemlje, te da necarinske barijere nastaju prilikom kontrole roba.

“Razgovarali smo s predstavnicima živinara iz oba bh. entiteta koji se žale da jaja koja izvoze predugo čekaju na granici na analize. Zemlja koja kontroliše robu ima pravo na monitoring, ali neprimjereno je da naši izvoznici na rezultate analiza čekaju 20 dana”, kaže Nedić i dodaje da će u martu biti organizovan sastanak predstavnika nadležnih službi zemalja regije, na kojem će biti ukazano na ovaj problem. Ukoliko problem ne bude riješen, istakao je, BiH će uvesti recipročne mjere. 

Izvor Agencije