BANJALUKA – Nakon uvođenja predmeta osnove preduzetništva u srednje stručne škole u RS mladi srednjoškolci su se u praksi pokazali kao odlični menadžeri i voditelji omladinskih preduzeća.

Najbolji primjer preduzetničkog duha srednjoškolaca su učenici Tehničke škole iz Banjaluke, koji svake godine osmisle novi proizvod, koji putem svojih omladinskih preduzeća prezentuju tržištu.

Aleksandar Vidović, učenik četvrtog razreda Tehničke škole iz Banjaluke i član Omladinskog preduzeća “Sadas”, sa drugovima iz škole proizveo je elektronsku školsku tablu, koju je moguće koristiti u nastavi. Članovi ovog omladinskog preduzeća su sa skromnim sredstvima proizveli tablu koja se može mjeriti sa tablama koje na tržišti koštaju hiljade evra.

“Ideja za izgradnju table potekla je od članova našeg preduzeća. Samo smo nabavljali opremu i instalirali softver za rad table. Ipak je drugačije u praksi sprovesti jedan projekat, kao što je ova naša tabla, nego što to učimo u knjigama”, rekao je Vidović.

On je dodao da je predmet preduzetništvo pomogao njemu i njegovom preduzeću da se afirmišu i da nauče kako da funkcionišu kao poslovni ljudi, kao i da u praksi ta znanja iskoriste.

Omladinsko preduzetništvo finansira norveška vlada sa 80 odsto sredstava, učenici doprinose sa 20 odsto sredstava, dok eventualnim profitom raspolažu učenici.

Slavica Kuprešanin, načelnik Odjeljenja za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS, istakla je da je nastavni predmet osnove preduzetništva zastupljen u srednjim stručnim školama u svim strukama osim zdravstva.

“Kada je riječ o učenju o preduzetništvu u srednjim školama, od trećeg razreda postoji nastavni predmet osnove preduzetništva, koji predaju uglavnom diplomirani ekonomisti. Učenici se izučavajući dva modula osnova preduzetništva obučavaju da podižu svijest o značaju preduzetništva”, rekla je Kuprešaninova.

Ona ističe da je glavni cilj predmeta osnove preduzetništva da se mladi ljudi nakon završetka školovanja ohrabre da samostalno krenu sa svojim projektima i idejama i da osnuju svoja preduzeća.

Istraživanja sprovedena u Švedskoj i Norveškoj veoma su jasno pokazala postojanje veze između učešća u programima Omladinskog preduzetništva i osnivanja vlastitih kompanija. Istraživanja su pokazala da je 26,7 odsto osoba u starosnoj grupi iznad 29 godina, a koje su prošle kroz jedan od programa Mladih preduzetnika, započelo vlastiti biznis.

“Promovisanjem učenja o preduzetništvu u našem srednjoškolskom sistemu podižemo svijest učenika o njegovim daljim perspektivama o osnivanju malog preduzeća. Želimo da naši učenici po završetku školovanja imaju neke osnove ako bi se odlučili da postanu mali preduzetnici. Oni već sada mogu da zarađuju preko učeničkih zadruga prodajom svojih proizvoda”, rekla je Kuprešaninova.

O želji mladih da se oprobaju u vođenju sopstvenog biznisa najbolje znaju u Razvojnoj agenciji “Preda” iz Prijedora, koja je zajedno s opštinom Prijedor i ove godine organizovala projekat “Preduzetnička obuka za mlade”. Taj projekat već šestu godinu sprovode radi razvijanja svijesti o značaju preduzetništva za razvoj.

Boris Srdić, član projektnog tima agencije “Preda”, istakao je kako je velika zainteresovanost srednjoškolaca za razvijanje sopstvenog biznisa.

“Za ovaj projekat dobili smo oko 500 biznis planova srednjoškolaca. Ovi programi pomažu učenicima da stvore preduzetnički duh više nego suva teorija koju uče u školama. Proizvodnja vina, parfema, šarafa i uzgoj gljiva samo su neki od projekata koje su sproveli učenici”, rekao je Srdić.

Izvor Agencije