BANJALUKA – Banke u Republici Srpskoj poslovale su prošle godine sa dobiti većom od 96 miliona maraka, što je više nego duplo u odnosu na 2016, kada je dobit iznosila oko 45 miliona KM, pokazuju njihovi finansijski izvještaji. Takođe, nijedna od osam banaka, koliko ih ima na ovom području, nije poslovala negativno.

Na prvom mjestu po rezultatima je NLB banka sa dobiti od 45,3 miliona KM, a što je za skoro 17 miliona maraka više nego godinu dana ranije, kada je ona iznosila 28,8 miliona KM.

Radovan Bajić, predsjednik Uprave NLB banke Banjaluka, ističe kako rezultati govore da nema razloga da ne budu zadovoljni.

Kaže kako je prošla godina bila specifična po mnogim karakteristikama, posebno zbog primjene novog Zakona o bankama, odlukama Agencije za bankarstvo i novih međunarodnih računovodstvenih standarda.

Sve to je, kaže Bajić, rezultiralo i novim načinom obračuna rezervacija i zahtjeva za kapitalom.

“Naši planovi za tekuću godinu su bazirani na pretpostavci da će tržište omogućavati regularno poslovanje kao i prethodnih godina i da će se realizovati mnogi najavljeni važni infrastrukturni projekti na nivou Republike Srpske i BiH, gdje će banka svakako učestvovati. Očekujemo dalju ekspanziju kreditnih plasmana, posebno prema stanovništvu, kao i izraženiju konkurenciju među poslovnim bankama”, kaže on.

Procjenjuje da će kamatne stope i dalje imati blagi pad te da je ovo posljednja godina u kojoj će se takav trend zadržati.

“Sve više je nagovještaja iz finansijskih centara i stručnih krugova da bi iduće godine trebalo da dođe do postepenog povećanja kamatnih stopa”, zaključio je Bajić.

Restrukturirana Addiko Bank Banjaluka je, s novim vlasnicima i novom upravom, nakon višegodišnjih gubitaka, 2017. godinu završila s profitom od 4,5 miliona KM.

Mario Ivanković, predsjednik Uprave, kaže kako je povratak u zonu profitabilnog poslovanja najveće dostignuće koje su ostvarili u 2017.

“Ostvareni profit je rezultat transformacijskih procesa kroz koje je banka prošla i još prolazi, a s ciljem praktične primjene osnovna tri principa, a to su jednostavna komunikacija, efikasnost i fokus na bitno. Primjenom ovih principa postajemo jednostavnija i direktnija banka, što su promjene koje klijenti primijete i čije efekte osjete kroz poslovanje sa nama. Naši su procesi jednostavniji, ponuda proizvoda takođe, a poslovni model je optimiziran kako bismo postigli što bolje tržišne efekte”, kazao nam je on.

Addiko Bank Banjaluka će, prema riječima Ivankovića, ostvarenu dobit reinvestirati u jačanje lokalnog poslovanja na području RS, stvarajući kvalitetniju osnovu za budući rast.

Marko Đogo, član Udruženja ekonomista RS – SWOT, kaže kako su pozitivni poslovni rezultati dobar znak i pokazatelj da se u bankarskom sektoru ne dešava nijedan proces koji bi mogao da dovede u pitanje njegovu stabilnost.

“Ovo je svakako dobar znak jer smo prethodnih godina imali probleme u nekoliko banaka koje su iskazivale velike gubitke i snižavale prosjek za čitav bankarski sektor. Tako se dešavalo da sedam banaka posluje pozitivno, a samo jedna negativno i gdje rezultat bude oko nule”, kazao nam je Đogo.

Kada su ostale banke u pitanju. UniCredit banka prikazala je dobit od 25,77 miliona, Nova banka od 9,78 miliona KM, Sberbank 5,29 miliona KM, MF banka 4,26 miliona KM, Komercijalna banka 1,09 miliona KM te Pavlović banka sa zaradom od 57.675 KM.  (Nezavisne)