BANJALUKA – Stanogradnja u BiH i dalje je na koljenima, jer je kupovna moć potencijalnih kupaca stanova slaba, a kamatne stope u bankama su visoke, tvrde u bh. udruženjima poslodavaca, ali i sindikalnim organizacijama, gdje kažu da kriza ne prestaje uzimati danak u ovoj oblasti.

Šaban Kadirić, predsjednik Sindikata građevinarstva BiH, govori da, iako bi trebalo da je sezona građevinskih radova u punom jeku, to se na terenu ne vidi.

“Kada je stanogradnja u pitanju, očigledno je da se bilježe samo neki sitni radovi. Ne vidimo čak ni da se grade tržni centri, kao ranije”, navodi Kadirić.

U građevinskim firmama u FBiH kažu da ništa ne ukazuje da će se ta oblast uskoro oporaviti. Njihova strahovanja potvrđuju i podaci Federalnog zavoda za statistiku, koji pokazuju da je na gradilištima u FBiH u aprilu ove godine radilo 9.065 radnika, dok je u istom mjesecu 2008. taj broj iznosio čak 12.147.

Sa druge strane, prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih građevinskih radova u prvih pet mjeseci ove godine u RS povećana je za 12 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Međutim, takvi podaci neprihvatljivi su i za poslodavce i za ekonomiste u RS.

Građevincima problem predstavljaju nedostatak investicija i težak ambijent poslovanja

“Volio bih da je situacija takva, ali mislim da takvi statistički podaci samo stvaraju konfuziju i navode ljude da misle da se situacija poboljšala, a u stvari od toga nema ništa”, kazao je Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.

On je naveo da se, prema podacima koje dobija s terena, može zaključiti da je građevinskih poslova sve manje i da je situacija sve teža.

Nebojša Balaban, član Udruženja ekonomista – SWOT, ističe da nema stvarnog oporavka građevinarstva i da se trenutna situacija u ovoj oblasti može nazvati košmarom.

“S jedne strane, građevincima problem predstavlja nedostatak investicija, a sa druge, težak ambijent poslovanja, jer je BiH poznata po tome u čitavom svijetu. Zna se da smo mi na dnu svih lista kada je u pitanju kvalitet poslovanja, posebno u građevinarstvu”, kazao je Balaban.

Osman Sadović, direktor Agencije za nekretnine “Nemos” Sarajevo, kaže i da je potražnja za stanovima loša.

“Snižene su cijene stanova, ali prodaja nije povećana”, ističe Sadović.

Petar Zec, iz Agencije za prodaju nekretnina “BS Invest” iz Banjaluke, kazao je da je prodajom stanova bio zadovoljan u prva četiri mjeseca ove godine i da je tada situacija bila bolja nego prethodne godine.

“Međutim, u maju i prvoj polovini juna situacija je bila nešto lošija, dok sada ponovo imamo povećanu zainteresovanost kupaca, vjerovatno zbog kupaca iz inostranstva koji sada dolaze”, kazao je Zec.

Izvor Agencije