stednja agencija za bankarstvo

BANJALUKA – Depoziti stanovništva u BiH bilježe rast, uprkos tome što su kamatne stope na štednju u stalnom padu, pokazuju podaci Centralne banke BiH.

Tako je ukupna štednja stanovništva u bankama u BiH u julu ove godine iznosila 10,15 milijardi KM i za 6,17 odsto je veća nego u julu 2015. godine, kada je iznosila 9,56 milijardi KM.

Iako je rast štednje visok, ipak je primjetno usporavanje u odnosu na ranije mjesece kada je rast na godišnjem nivou znao iznositi i više od osam odsto. Prema ovim podacima, a koje je objavio portal "Indikator.ba", od ukupnog iznosa depozita stanovništva, gotovo polovina, ili 4,78 milijardi KM, čine dugoročni depoziti, u najvećem dijelu u stranoj valuti.

"Kratkoročnih depozita ima nešto manje od 600 miliona KM, a ostatak čine depoziti po viđenju 2,46 milijardi KM i depoziti na transakcijskim računima 2,32 milijarde KM", navodi se u ovim podacima.

Sa druge strane, prosječne kamate na depozite u KM i depozite s valutnom klauzulom do jedne godine iznosile su u julu ove godine 0,58 odsto, a u decembru prošle godine premašivale su jedan odsto. Kamate iz ove kategorije s ročnošću od jedne do dvije godine bile su u julu na nivou od 1,93 odsto, a u decembru prošle godine 2,16 odsto.

Isto tako, kamate na depozite s ročnošću većom od dvije godine u julu su bile prosječno dva odsto, a u decembru prošle godine 2,36 odsto, dok su i kamate na depozite po viđenju takođe u padu, pa su u julu ove godine iznosile prosječno 0,075 odsto, a u decembru 2015. bile su na nivou od 0,091 odsto.

Prema ovim podacima, slični trendovi bilježe se i kod kamata na depozite u evrima, kao i na depozite u stranoj valuti. Inače, dugogodišnji kontinuirani rast i pozitivni trendovi u segmentu štednje stanovništva u bankama, kako se navodi u izvještajima entitetskih agencija za bankarstvo, rezultat su jačanja sigurnosti i stabilnosti ukupnog bankarskog sistema, te postojanje sistema osiguranja depozita.

"No, s obzirom na monetarna dešavanja, pasivne kamatne stope, koje su ujedno i glavni izvor finansiranja banaka, mogle bi biti pod pritiskom i u narednom periodu", pokazale su procjene u bankarskom sektoru.

Generalno, ukupni depoziti u bankama u BiH u julu ove godine iznosili su 16,89 milijardi KM. Nakon štednje stanovništva, najviše novca u bankama čuvaju privatna preduzeća, koja imaju pohranjenih 2,69 milijardi KM, potom slijede javna preduzeća sa 1,17 milijardi KM depozita, a ostale finansijske institucije drže 941,8 miliona KM.

Goran Radivojac, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, rekao je za "Nezavisne" da je rast depozita stanovništva uprkos padu kamata na štednju neka vrsta karakteristike bh. bankarskog sektora, budući da je on direktno naslonjen na okolne zemlje koje su prevashodno članice Evropske unije, odnosno na banke majke bh. inostranih banaka u EU.

"A politika Evropske centralne banke u tom smislu je restriktivna, odnosno već smo sada blizu situacije da gotovo ulazimo u zonu negativnih kamatnih stopa, što će reći da je sistem hiperlikvidan i da novca ima sasvim dovoljno. Sa druge strane, građani još cijene da je najsigurnije za njih da novac drže u bankama i svako ima neku ušteđevinu i vjerujem da do onog nivoa do 50.000 KM koji je osiguran vrlo rado drže novac u banci", rekao je Radivojac.

On je istakao i da nema ništa lošije za ekonomiju od toga da toliki iznosi depozita budu u bankama, odnosno da imamo novac u sistemu, novčane suficite u vidu depozita, a da privreda teško dolazi do tih sredstava. 10,15 milijardi KM ukupna štednja stanovništva u julu 4,78 milijardi maraka čine dugoročni depoziti 0,075 odsto iznosile kamate na depozite po viđenju u julu. (Izvor: Nezavisne novine)