BANJALUKA – U prvih pet mjeseci ove godine u Republiku Srpsku najviše je uvezeno naftnih ulja, i to u vrijednosti od 349 miliona, i lijekova za 35 miliona maraka, dok je u istom periodu najviše izvezeno električne energije, za 135 miliona, i naftnih ulja u vrijednosti od 72 miliona maraka.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, osim naftnih ulja i lijekova, od početka godine u RS se najviše uvozila i električna energija, pivo, te pšenica.

Na listi proizvoda koji su se najviše uvozili nalaze se i kukuruz, kojeg je uvezeno za deset miliona maraka, koncentrati aluminijuma, te cigarete, cigare i cigarosi.

Ukupna vrijednost deset proizvoda koji su se najviše uvozili u ovom periodu iznosi 499.793.137 maraka, dok vrijednost deset proizvoda koji su se najviše izvozili iz RS iznosi 257.864.539 maraka.

Pored struje, iz Republike Srpske najviše je izvezeno naftnih ulja, čija je vrijednost 72 miliona maraka, i obrađenog drveta u vrijednosti većoj od 12 miliona maraka.

– Vrijednost izvezenog papira iznosi oko 11 miliona maraka, a u izvozu su značajno učestvovali i mlijeko i pavlaka, te željezne i čelične konstrukcije, kao i šipke od željeza ili nelegiranog čelika u vrijednosti od oko sedam miliona maraka – navode u UIO.

Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić kaže da ovi podaci govore da je ukupan obim robne razmjene sa inostranstvom neznatno smanjen, ali da je povećan izvoz u odnosu na prethodni period. Uvoz je, dodaje, smanjen.

– Ovo pokazuje da se naša privreda okreće izvozu. Ono što bismo mogli da unaprijedimo je izvoz proizvoda prehrambene industrije. Osim toga, veća pažnja trebalo bi da se posveti i poboljšanju konkurentnosti izvoznih proizvoda. Prerada drveta je jako važna za Republiku Srpsku i povećanje izvoza prerađenog drveta je dobar trgovinski pokazatelj – kazao je Vidić.

Zaštita

Mihajlo Vidić je rekao da privrednici u Republici Srpskoj trenutno najviše traže zaštitu poljoprivredne proizvodnje, jer prekomjeran uvoz poljoprivrednih proizvoda ugrožava domaće proizvođače.

– Debalans u spoljnotrgovinskoj razmjeni mogao bi da bude smanjen i tako što bi se u prehrambenoj industriji više koristilo domaće voće, kojeg ima dovoljno u rezervama – rekao je Vidić.

Izvor Glas Srpske