BANJALUKA – Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je odluku u slučaju “Suljagić protiv BiH” kojom je potvrdio da su zakoni kojima se rješava pitanje stare devizne štednje u BiH u skladu sa Konvencijom o ljudskim pravima, te da sve štediše u BiH treba da budu isplaćene u skladu sa tim zakonima, saopšteno je iz Ministarstva finansija RS.

Presuda u slučaju “Suljagić protiv BiH” istovremeno će predstavljati pilot rješenje za sve one štediše koji, kao ni Mustafa Suljagić, nisu imali pravosnažnu sudsku odluku, odnosno znači da se pitanje stare devizne štednje treba rješavati samo u skladu sa propisima BiH, entiteta i Brčko distrikta.

Mustafa Suljagić tražio je isplatu ukupno verifikovanog iznosa stare devizne štednje u iznosu od 269.275 KM i 20.000 KM za nematerijalnu štetu, tvrdeći da postojeće zakonodavstvo krši njegovo pravo na imovinu.

Presudom, koja je objavljena juče, naloženo je da će Suljagiću štednja biti vraćena u skladu sa zakonima u BiH, dok mu je za nematerijalnu štetu BiH odnosno Federacija BiH, dužna isplatiti 5.000 evra, te 729 evra sudskih troškova.

Presudom je utvrđena povreda prava samo u dijelu koji se odnosi na Federaciju BiH i distrikt Brčko iz razloga što se kasni sa primjenom ovih propisa odnosno sa početkom izdavanja obveznica.

RS je verifikovanim štedišama još u februaru 2008. godine izdala obveznice i do sada isplatila tri anuiteta u skladu sa Odlukom o emisiji. U avgustu ove godine izvršena je i druga emisija obveznica po kojoj će prvi anuitet biti isplaćen 28. februara naredne godine.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu obavezao je vlasti da produže odnosno otvore novi rok za eifikaciju stare devizne štednje. U RS taj rok je 31. decembar.

Sud u Strazburu presudio u korist trinaest i po hiljada starih deviznih štedišaObjavljeno u kategoriji:Bankarstvo i finansije dana 04.11.2009 Pregleda 22 puta, 22 danas

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori Svetozar Nišić kazao je da presuda tog suda još nije konačna, ali da iz nje prozilazi da država bh. štedišama u nekoliko dijelova treba da isplati dugovanja po osnovu stare devizne štednje.

“Nakon pet godina borbe pred nadležnim bh. sudovima, Sud za ljudska prava u Strazburu presudio je u korist 13.500 starih deviznih štediša i na taj način odbacio tvrdnje pravobranioca BiH da se pitanje starih deviznih štediša pokušava riješiti kao u zemljama okruženja”, kazao je Nišić.

Najavio je i da će ovo udruženje istrajati i na isplati kamata, ali i na reviziji agencija koje se bave verifikacijom stare devizne štednje, a što je dogovoreno još prije dvije godine, a vlasti BiH uporno odbijaju da to izvrše.

S tim u vezi, on je ukazao na, kako tvrdi, različite nepravilnosti u postupku verifikacije.

“Zbog toga smo tražili reviziju agencija koje se bave verifikacijom stare devizne štednje. Ona je dogovorena još prije dvije godine na sastanku predstavnika entitetskih ministarstva finansija, Disktrikta Brčko i Ministarstva finansija BiH s predstavnicima ovog udruženja održanom u Bihaću. Međutim, sve je ostalo samo na obećanjima”, kazao je on.

U BiH stare devizne štediše potražuju s kamatama oko 3,5 milijarde KM.

Izvor Agencije