BANJALUKA – Formiranjem firme “Forests bio-energy”, zajedničkog preduzeća “Šuma RS” i kiparske kompanije “Balkan Investments and Development”, neće biti nanesena šteta pilanama i drvoprerađivačima, već će doprinijeti zapošljavanju i iskorištavanju drvnog otpada i sortimenata niže vrijednosti, odnosno celuloznog i ogrevnog drveta, tvrde u “Šumama RS”.

Šumski otpad i sortimenti niže vrijednosti biće prerađivani u drveni čips i palete.

“U javnosti su se pojavile razne spekulacije i dezinformacije. Potpuno je netačno i zlonamjerno govoriti da će ovim projektom biti ugrožena djelatnost ili poslovanje postojećih drvoprerađivačkih preduzeća u RS. Novoformirano preduzeće baviće se preradom šumskog otpada, koji preostaje nakon sječe koristeći novu tehnologiju, čime počinje novo i dodatno iskorištavanje resursa koji sada propadaju. Time se stvara nova vrijednost, daje stimulans postojećim i otvaraju novi potencijali, a nikako se ne ugrožavaju postojeći kapaciteti i potencijali drvoprerađivačke industrije u RS. Novo privredno društvo će šumski otpad i nerealizovane niže vrijedne šumske sortimente koristiti uz plaćanje po tarifi iz cjenovnika ‘Šuma RS’”, kaže Neđo Ilić, generalni direktor “Šuma RS”.

On ističe da novo preduzeće ne predstavlja čak ni dodatnu konkurenciju postojećim pilanama i drvoprerađivačima, a kamoli nelojalnu i monopolističku, kako se želi predstaviti.

“Izborna godina je očigledno snažan motiv mnogima da i ovakve korisne projekte zlonamjerno koriste u dnevnopolitičke svrhe. ‘Šume RS’ ne očekuju hvalospjeve, ali sigurno neće dopustiti da projekti poput ovog, koji su urađeni u potpunosti u skladu sa zakonom i koji RS mogu donijeti samo novu vrijednost, budu neargumentovano blaćeni”, dodaje Ilić.

Formiranje preduzeća “Forests bio-energy” započelo je nakon što je Vlada RS prihvatila pismo namjere “Balkan Investments and Developmenta” za realizaciju projekta efikasnijeg iskorištavanja drvnog otpada koji nastaje u eksploataciji šuma i sortimenata niže vrijednosti. Ocijenivši da postoji potreba podizanja nivoa efikasne upotrebe svih vrsta neiskorištenog šumskog otpada i šumskih drvnih sortimenata niže vrijednosti, Vlada je dala saglasnost za formiranje zajedničkog preduzeća. Na osnovu te odluke “Šume RS” su 24. novembra 2009. godine zaključile okvirni sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji s kompanijom “Balkan Investments and Development”. Saglasnost za formiranje zajedničkog preduzeća dali su i resorno ministarstvo, Pravobranilaštvo RS, te organi “Šuma RS” i “Balkan Investments and Developmenta”.

Projekat je posebno značajan, ističu u “Šumama RS”, budući da se posljednjih godina svijet sve više okreće obnovljivim izvorima energije i modernim tehnologijama eksploatacije, prerade i metodama upravljanja šumama.

“Do sada niko nije ponudio sličan, cjelovit koncept koji povezuje resurse šumskog otpada, investicije u nove tehnologije za prikupljanje i obradu šumskog otpada i da u isto vrijeme stvara uslove za razvoj novih malih i srednjih preduzeća i veće radno angažovanje ruralnog stanovništva u područjima gdje se najviše vrše redovna i planirana sječa šuma”, navodi Ilić.

To se posebno odnosi na opštinu Han Pijesak, čije je rukovodstvo pokrenulo inicijativu za otvaranje novih radnih mjesta i racionalno iskorištavanje raspoloživih resursa na teritoriji ove opštine.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da podržavaju ovaj projekat, jer će biti višestruko koristan i doprinijeti razvoju šumarstva korištenjem novih tehnologija.

Postupak osnivanja preduzeća “Forests bio-energy” je u završnoj fazi, a nakon toga biće utvrđen detaljan program i plan rada na bazi kojeg će biti izrađen i projekat investicionog ulaganja u mehanizaciju i opremu za eksploataciju šumskog otpada i njegovu preradu u drveni čips i palete.

Podsticaj zapošljavanju

Preduzeće “Forests bio-energy” ponudiće brojne programe stanovništvu na područjima na kojima će eksploatisati drvni otpad i sortimente niže vrijednosti.

“Po povoljnim uslovima i uz dugoročne kooperantske ugovore stanovništvu će biti ponuđeno da učestvuju u izvlačenju i preradi šumskog otpada, te prikupljanju i preradi šumskog voća i ljekovitog bilja, čime će se povećati efikasna i održiva eksploatacija proizvoda iz šuma i stvoriti uslovi za efikasnije zapošljavanje u ruralnim područjima”, kaže Neđo Ilić. 

Izvor Agencije