BANJALUKA – “Šume Republike Srpske” objavile su “crnu listu poslovnih partnera” na kojoj se nalazi 490 preduzeća iz BiH i Srbije, a koja im duguju više od 20 miliona maraka, potvrđeno je u tom preduzeću.

Komercijalni direktor JP “Šume RS” Dragomir Gagović rekao je da je osnovni razlog zašto su pojedina preduzeća dospjela na “crnu listu ” dugovanja.

– Šumska gazdinstva u RS dostavila su direkciji imena preduzeća koja nisu izmirila svoje obaveze po javnom ugovoru sa “Šumama RS” i kao takva nepodobna su za poslovanje – rekao je Gagović.

On je istakao da su odlukom Nadzornog odbora protiv svih preduzeća sa “crne liste” pokrenute tužbe, a svi oni sa kojima se postigne vansudsko poravnanje moraće otplatiti 50 odsto duga.

– Svim preduzećima zaustavljena je isporuka sirovine. Onog momenta kada preduzeća izmire svoje obaveze biće skinuti sa “crne liste” i prema njima će se nastaviti isporučivati roba – rekao je Gagović.

U “Šumama RS” kažu da proizvođači mogu da potpišu sporazum o mogućnosti otplaćivanja duga u šest mjesečnih rata.

Gagović je kazao da se neki dugovi godinama gomilaju, a najveći problemi su preduzeća koja su privatizovana i preprodavana.

– Jedan od uzroka dugovanja je loš period poslovanja i proizvođači teško izlaze na tržište koje je zasićeno, tako da ne mogu da izvršavaju svoje obaveze prema nama – pojasnio je Gagović.

On je dodao da je Vlada RS, da bi pomogla proizvođačima, odobrila da im se sirovina i oblovina isporučuje na odgođeno plaćanje.

– Zbog toga je došlo do neplanskog otvaranja novih preduzeća u RS, a lokalne zajednice su vidjele interese da što više proizvođača imaju na svojoj teritoriji i podržavali su njihovo otvaranje. Međutim, ta preduzeća nisu imala kapital pa su brzo propadala, a njihovi dugovi prema “Šumama” nisu izmireni – istakao je Gagović.

Sekretar Udruženja prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik rekao je da je osnovni uzrok taj što preduzeća usljed ekonomske krize nisu uspjela da naplate svoja potraživanja, a samim tim ni izmire obaveze prema “Šumama RS”.

– Ohrabrenje je zaključak koji je nedavno bio na sjednici Vladi RS o smanjenju cijena drvnih sortimenata do pet odsto do septembra, jer će to doprinijeti efikasnijoj naplati – rekao je Šinik.

On je istakao da je rješenje potrebno tražiti na način da se stariji dug otplaćuje u ratama, a da se vodi računa da se novonastala potraživanja naplaćuju redovno.

“Neuspješni izvođači”

Na “crnoj listi” se, osim 490 preduzeća, nalaze i dva koja su označena kao “neuspješni izvođači radova”.

– Ta preduzeća su izabrana na tenderu za izvođenje određenih poslova za gazdinstva, a gazdinstva su ih označila kao “neuspješne izvođače radova” jer nisu ispunili uslove kvaliteta usluga – naglasio je Gagović. 

Izvor Agencije