SARAJEVO – Markus Laubscher iz kompanije Philips izjavio je na Summitu100 u Sarajevu da koncept kružne ekonomije nije nov, ali je stvaran i može pomoći u ostvarivanju rasta i profita za ovu regiju i kompanije u njoj.

Pojasnio je da zemlje koje su dostigle visok nivo razvoja koriste mnogo resursa, daleko više nego što planeta može ponuditi na fer osnovi za sve, što rezultura slabim razvojem ostalih zemalja.

Laubscher je rekao da će,  zemlje u razvoju koje sustižu one razvijene ako budu kopirale način potrošnje koji se ustalio na zapadu posljednjih 100 godina, doći do oscilacija u cijenama resursa i otežanog prognoziranja poslovanja.

Dodao je da je broj potrošača koji pripadaju srednjoj klasi u Kini već sada veći od ukupne populacije Evrope, a da će u narednih 20 godina biti tri milijarde takvih više potrošača u svijetu nego danas.

Laubscher je naglasio da se kružna ekonomija zasniva na konceptu da ako kompanija ili društvo žele rasti, moraju razdvojiti razvoj i rast od potrošnje resursa.

Istakao je da nije riječ o recikliranju nego o očuvanju vrijednosti već proizvedenog što je duže moguće, za razliku od trenutnog prosjeka koji iznosi devet godina.

Laubscher tvrdi da postoje prednosti takvog koncepta i s aspekta ekologije, što je dobrodošla nuspojava, ali nije pokretač koncepta, pokretač je profit.

U regionu je potrebna nova energije, inovacija i inspiracija kako bismo bili u korak s promjenama u svijetu – istaknuto je na panelu Samita 100 biznis lidera jugoistočne Evrope.

Edin Mehić iz firme Posao.ba and Networks business hub je kazao da su inovacije jedna od najvažnijih komponenti ukoliko ovaj dio Evrope želi uhvatiti korak s ostatkom svijeta. Jedan od najvećih problema u ovoj oblasti, smatra Mehić, jeste neuvezanost cjelokupnog sistema, prije svega obrazovnih institucija, investitora i kapitala

. Izdvojio je pozitivni primjer Slovenije gdje su prije četiri godine krenuli s dva miliona evra investicija, a danas je to tržište od 178 miliona investicija u inovativne biznise, start-up i slično. Po njegovim riječima, u ovom procesu je bitno donijeti odluku koja treba biti racionalna, ali i emotivna uz podršku cjelokupnog sistema

Transportna infrastruktura važan segment ekonomskog razvoja

U sklopu panela posvećenog jačanju saobraćajne infrastrukture u regionu jugoistočne Evrope na Samitu 100 biznis lidera koji se održava u Sarajevu, ministar u Vladi Makedonije u oblasti privlačenja stranih investicija Jerry Naumoff kazao je da je olakšavanje transporta veoma važno za biznis.

„Moramo naći načine za unapređenje izvoza koji je jako važan posebno za male zemlje jer on kreira mnoge djelatnosti. Jako je važna i proizvodnja, ali ona neće zadržati mlade u zemlji. Oni žele sigurne poslove“, kazao je Naumoff.

Ešref Gačanin iz IPSA Instituta Sarajevo je kazao da se vrlo često razvijenost neke regije ili države mjeri razvijenošću transportne infrastrukture. Naveo je da transport utiče pet do deset odsto više na cijenu proizvoda, a logistika 20 odsto, te da postoje elementi koji usmjeravaju ka optimizaciji transportnih troškova.

„Da bi neki projekt uspio mora biti jasna politika države, a na osnovu politike mora se napraviti strategija razvoja. Transportna politika BiH usvojena je prošle godine. U Evropi se trenutno provode veliki projekti koji u osnovi imaju cilj da se smanje transpornti troškovi i zaštiti okoliš. Transport nam je svima zajednički, svi u njemu učestvujemo i moramo ga obavljati na najbolji mogući način“, istakao je Gačanin. (Agencije)