BIJELJINA – Uvođenje fiskalnih kasa i dalje je aktuelan problem malih radnji, odnosno zanatskog preduzetništva i najviše se odrazilo na značajan broj zatvaranja ovih objekata, jer preduzetnici nisu mogli da izdrže takav udarac, rekao je Milorad Stević, sekretar Zanatsko-preduzetničkog udruženja “Preduzetnik” – Bijeljina.

“Na drugoj strani , kad je riječ o regiji Bijeljina, imamo situaciju da u Federaciji BiH fiskalizacije nema ni na pomolu, pa se naše kolege iz susjednih opština žale i na taj problem kao i na nelojalnu konkurenciju koju su tako dobili”, kaže Stević.

On je istakao da se članovi ovog udruženja žale i na rigorozne postupke inspekcijskih organa i ukazuju na činjenicu da se izgubila trostepenost u postupanju, kako na opštinskom tako i na republičkom nivou.

“Odmah se kreće sa represijom, a takve kazne neprimjereno su visoke u odnosu na platežnu i svaku drugu moć pojedinih zanatskih i trgovinskih radnji”, upozorava Stević, ističući da je prisutan stalan trend zatvaranja malih trgovinskih radnji, koje ne mogu da izdrže nalet velikih trgovinskih marketa.

On napominje da ovi centri realno mogu da imaju akcije i niže cijene, što male radnje ne mogu da izdrže.

“Nelojalna konkurencija, šverc i siva ekonomija i dalje su problemi koji su evidentni, naročito kod uslužnih zanatskih radnji. Rad na crno `cvate`, naročito zahvaljujući onima koji u torbama nose robu, alat i na licu mjesta pružaju usluge i zato nikome ništa ne plaćaju”, rekao je Stević i dodao da oni koji su legalno opredijeljeni da rade – ne mogu sve to da izdrže i opredjeljuju se na zatvaranje radnji.

Stević ističe cijenu struje kao konstantan problem “za koji nema svjetla na kraju tunela”, niti nagovještaja da će se ikada riješiti, jer – kako kaže – nema volje niti sluha nadležnih da tu nerazumnu odluku da cijenu struje naplaćuju četiri puta više u privredi u odnosu na domaćinstva.

“Štetno je i pogubno što je, osim cijene struje, u odnosu `jedan na prema četiri` isti odnos i kad je riječ o cijeni vode, grijanja, telefona. Niko ne želi da u ovom pogledu bilo šta uradi. Na Zapadu, u razvijenom svijetu, cijena struje je stimulativna, pa je čak za one koji su u proizvodnji i koji izvoze i niža nego u domaćinstvu”, podsjeća Stević i dodaje da članovi Udruženja na to permanentno ukazuju.

Apsurdna je – kaže Milorad Stević – i odredba Zakona o održavanju stambenih zgrada, na što su preduzetnici u tri navrata u pisanoj formi ukazivali nadležnom ministarstvu.

“Uvijek smo dobijali odgovor da već nekoliko godina traje izrada novog zakona. Problemi ostaju, ne rješavaju se i imamo situaciju da vlasnik lokala u stambenoj zgradi za održavanje zgrade plaća četiri puta više nego vlasnik stana, što je valjda, moguće jedino na našim prostorima”, konstatuje Stević.

Udruženje – ističe Stević – zakonom nema pravo da vodi svoju evidenciju o broju registrovanih članova, jer je to posao opštinskog organa za privredu.

“Mi smo, valjda, jedina zemlja zapadnog Balkana gdje je to tako – birokratsko, anahrono, kontraproduktivno i nikakvo rješenje. Naša komora uporno traži da joj se daju ovlaštanje koje imaju sve druge komore u okruženju” , rekao je Stević i podsjetio da je Zanatsko-preduzetnička komora Srpske član Unije balkanskih zemalja.

Stević naglašava da je najkraći i najbrži put za izlazak iz krize – razvoj preduzetništva i dodaje da je to najbolji način za razvoj zapošljavanja i generalno za razvoj privrede.

On dodaje da je u ovoj oblasti potrebno najmanje ulaganja, a da su najbrži efekti, a za to navodi primjer frizerskih salona kojih u Bijeljini ima 140 prijavljenih, ali isto toliko i neprijavljenih – koji rade na crno.

“Nemamo nikakvih pokazatelja da se u tom smislu djeluje stimulativno; naprotiv, više se djeluje represivno prema onima koji rade legalno”, rekao je Stević, ponavljajući da su “prijeko potrebne stimulativne mjere, posebno za one koji žele tek da otvore radnju”.

Izvor Agencije