DAVOS – Opasnost od izbijanja totalnog trgovinskog rata u svijetu i rastuće političke tenzije između svjetskih sila su dominantni globalni rizici, ocjenjuje se u izveštaju Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) objavljenom uoči godišnjeg zasedanja WEF-a u Davosu sledeće nedjelje.

Sajber napadi i klimatske promjene se, takođe, nalaze visoko na listi potencijalnih opasnosti, pokazuje anketa WEF-a sprovedena među gotovo 1.000 kreatora politika, akademika i poslovnih lidera, prenosi “Volstrit Džornal”.

Raspad međunarodne saradnje u sferi gorućih pitanja je dostigao “krizne nivoe” i nastaviće da sprečava međunarodne akcije za hvatanje u koštac sa krizama u ovoj godini, izdvaja američka tv mreža CNBC kao glavnu poruku iz izveštaja WEF-a.

“Bira se mnogo populističkih ličnosti koje mjenjaju agendu kako bi ona bila više protekcionistička i više nacionalistička, što za posljedicu ima slabljenje multilateralnih odnosa. Očekuje se da će se to nastaviti i u 2019. godini”, izjavio je za CNBC Džon Drzik, predsjednik za globalne rizike iz kompanije “Marš”.

“Ne samo da će se geopolitičke napetosti nastaviti, već će porasti u ekonomskoj sferi u vidu tarifa, sankcija, daljih trgovinskih ratova, investicionih ograničenja, ograničenja na korišćenje tehnologije iz stranih zemalja, a sve to obično ima negativan uticaj na ekonomiju”, rekao je on.

“Globalni rizici se intenziviraju i izgleda da nedostaje kolektivna volja za njihovo rješavanje. Umesto toga, podjele se produbljuju”, piše u izvještaju WEF-a.

Čak devet od deset anketiranih lica očekuje da će se odnosi između vodećih svjetskih sila pogoršati u 2019. godini, prenosi britanski “Gardijan”.

Ispitanici su saglasni u ocjeni da će klimatske promjene postati dominantna briga u naredne tri godine, a, kako kažu, zabrinjava i krađa podataka i sajber napadi.

Svjetska ekonomija je usporila u drugoj polovini 2018. godine, a u izvještaju se ocjenjuje da će ovogodišnji rast biti pod pritiskom rastućih geoekonomskih tenzija, pri čemu čak 88 odsto ispitanika očekuje dalju eroziju multilateralnih trgovinskih propisa i sporazuma.

“Budući da su globalna trgovina i ekonomski rast pod rizikom u 2019. godini, više nego ikada prije postoji hitna potreba da se obnovi arhitektura međunarodne saradnje”, navodi u saopštenju predsjednik WEF-a, Berge Brende.

“Ono što nam je sada potrebno jeste koordinisano, usklađeno djelovanje kako bi se održao rast i kako bi se uhvatili u koštac sa ozbiljnim prijetnjama s kojima se danas suočava naš svijet “, rekao je on.

Svjetski ekonomski forum se održava od 22. do 25. januara u Davosu, u Švajcarskoj. (Tanjug)растушеванныйyandexwebmasterтубус для поплавковпродвижение в интернет москва