LONDON – Tržišta u usponu su na dobrom putu da u 2016. zabilježe snažan oporavak tokova kapitala, poslije nekoliko slabih godina, predviđaju neki od vodećih svjetskih investitora, upozoravajući, međutim, da koristi neće biti ravnomjerno raspoređene.

Učesnici ovogodišnjeg Rojtersovog globalnog investicionog samita mahom su izrazili optimizam u pogledu oporavka tržišta u usponu u odnosu na prošlogodišnji pesimizam, kada je vladala zabrinutost u vezi sa usporavanjem rasta kineske privrede, prenosi Rojters.

„Zemlje u usponu ponovo će biti glavna tema na svjetskoj sceni. Priliv kapitala vratiće se na ta tržišta zahvaljujući jeftinim valutama i uravnoteženju privrednog rasta“, rekao je Paskal Blank iz fonda Amundi aset menadžment, koji upravlja sredstvima vrijednim bilion dolara.

Ukoliko zaista dođe do oporavka tržišta u usponu, to će se, ironično, desiti u godini kada mnogi vjeruju da će SAD podići kamatne stope i time ojačati dolar, što su dva faktora koja tradicionalno nanose teškoće zemljama u razvoju, navodi Rojters.

„Podizanje kamata u SAD će, po svoj prilici, biti blago i posljedice toga nadoknadiće labava monetarna politika u Evropi i Japanu„, navodi Blank.

Okupljeni na ovogodišnjem Rojtersovom samitu slažu se oko jedne stvari: da među zemljama u usponu postoje ogromne razlike. Tri decenije star koncept „zemlje u usponu“ okuplja u istu grupu dijametralno suprotne države, uvoznike sa izvoznicima nafte, brzo rastuće privrede sa onima u recesiji.

Investitori su, recimo, gotovo jednoglasni u ocjeni da će Indija zabilježiti značajan priliv kapitala, dok Brazil smatraju suviše rizičnim za ulaganje.

„‘Zemlje u usponu’ nije dobar naziv, ne mogu Ukrajina i Venecuela da se svrstaju u isti koš sa Meksikom, Filipinima i Indijom„, navodi jedan od lidera njujorškog investicionog fonda BlekRok, Rik Rajder. (Agencije)