BANJALUKA – Kotorvaroška kompanija “Turbina IPD”, čija je inovacija vertikalna vjetroturbina posljednjih godinu dana postala jedna od najznačajnijih izuma BiH, je od slovenačkog telekom operatera “Mobitel” dobila prvu narudžbu.

Prva naručena vjetroturbina je u suštini prvi prototip projekat koji ima instalirane snagu od dva kilovata, a slovenački "Mobitel" će je koristiti za podržavanje svojih napojnih "Sistel" sistema.

Sistem turbine će prema očekivanjima Miroslava Tešića, vođe projektnog tima i vlasnika kompanije "Turbina IPD", biti pušten u rad početkom novembra.

Tešić je naglasio da je kotorvaroška turbina posebna i po tome što je ovo uopšte prva vjetroturbina koja je u Sloveniji dobila građevinsku dozvolu, nakon što je uspjela dobiti dozvole slovenačkog Društva za zaštitu ptica i građevinske dozvole za izgradnju.

"Nakon završetka na izradi i postavljanju ove turbine imamo najave za desetine narudžbi naših vjetroturbina za napajanje u telekomunikacijama širom svijeta", istakao je Tešić.

On je objasnio da će "Turbina IPD" nakon projekta za Slovence raditi cjelokupan sistem vjetroturbine, koji treba da bude izgrađen po principu "ključ u ruke" i čija će cijena iznositi između 100.000 i 200.000 evra.

Ono što karakteriše vertikalnu vjetroturbinu je da se može primjenjivati u urbanim zonama, na telekomunikacionim stubovima, da ne stvara nikakvu buku ni zvukove, bezbjedna je za ljude i ptice, a koeficijent efikasnosti je povoljniji od dosadašnjih tehnologija. Kotorvaroška vjetroturbina jedina je na svijetu koja ne stvara vibracije i može da bude integrisana na telekomunikacione stubove.

Strateški partner "Turbina IPD" je prije dvije godine postao slovenački "Sistel", a sada zajedno rade na smanjenju potrošnje električne energije za potrebe "Mobitelovih" baznih stanica. "Sistel" je, inače, vodeća kompanija na ovom polju koja već 16 godina uspješno primjenjuje različite napojne sisteme i opremu.

"Potrošnja energije na ovaj način se svodi na maksimalna tri kilovata, što značajno redukuje potrošnju. S obzirom na to da broj korisnika mobilne telefonije raste nevjerovatnom brzinom i potreba za alternativnim izvorima energije, poput vjetra i sunca, će sigurno u narednom periodu značajno porasti", istakli su iz "Sistela".

Kotorvaroška kompanija "Turbina IPD" trenutno zapošljava 12 radnika, ali menadžment ove kompanije naredne godine očekuje veoma značajno proširenje poslovanja, te planiraju nova zapošljavanja, tako da će u idućoj godini zapošljavati između 50 i 100 radnika.

Iz preduzeća najavljuju da su pored posla sa vjetroturbinama počeli i s radom na projektu ulične rasvjete koja bi trebalo da bude napajana isključivo iz alternativnih izvora energije, odnosno snagom vjetra i energijom sunca. U ovom projektu trenutno su završene idejna faza i faza dizajna i započeta je faza detaljnog projektovanja.

Puštanje prvih sistema uličnih svjetiljki u rad očekuje se sredinom oktobra.

Nagrada za inovaciju

Miroslav Tešić, direktor "Turbina IPD", je prošle godine u Njujorku dobio nagradu za inovaciju i doprinos energetskoj održivosti planete za svoj patent – nečujnu vjetrenjaču sa vertikalnom osom.

Poseban značaj nagradi daje podatak da je pobjeda odnesena u konkurenciji sa najjačim svjetskim kompanijama koje obrću stotine miliona pa i milijardi dolara u tom biznisu.

Izvor Agencije