BEOGRAD – Uprkos odluci šefa Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića da prekine posjetu Beogradu prije nego je praktično ona započeta, zbog incidenta koji je u srpskom parlamentu izazvao Vojjislav Šešelj, u srpskoj prestonici je sinoć, nakon pet godina, otvorena Hrvatska privredna komora.

Otkrivanjem svečane table u zgradi na Topličinom vencu zvanično je počeo rad predstavništva Hrvatske privredne komore u Srbiji, koja je zatvorena 2013.

Predsjednici dvije privredne komore, srpske i hrvatske, Marko Čadež i Luka Burilović istakli su u izjavi novinarima značaj daljeg razvijanja ekonomskih odnosa dvije zemlje.

“Na nama je da pokažemo koliko je važno sve ono što smo do sada uradili. Hrvatske kompanije u Srbiji investirale su 800 miliona evra i zapošljavaju 14 hiljada ljudi a potencijal još nismo ni načeli”, poručio je Čadež.

Sve više kompanija iz Srbije izvozi na tržište Hrvatske i ulaže u tu zemlju, a otvaranje kancelarije u Beogradu “znači da ćemo imati svakodnevan dinamičan rad i komunikaciju” između srpskih i hrvatskih preduzeća, istakao je Čadež.

Čadež je najavio da će do kraja ove godine, Privredna komora Srbije, uz pomoć otvoriti svoje predstavništvo u Hrvatskoj.

Predsjednik Burilović rekao je da je Srbija danas šesti trgovinski partner Hrvatske i da se nada da će se kroz saradnju dvijje komore i privrednika obe zemlje unaprijediti privrednie potencijale dvije zemlje.

Izvoz iz Hrvatske je povećan za 31 procenat, a uvoz za 19 odsto, i iz godine u godinu raste, rekao je Burilović na otvaranju Hrvatske privredne komore u Beogradu.

“Koliko god imamo tereta iz prošlosti, na političarima je da ih rješavaju. Nas neće ništa omesti u saradnji jer to utiče na život građana i jedne i druge države. Povećanje kavliteta života građana će uticati da građani okrenu leđa prošlosti i da se okrenu budućnosti”, istakao je Burilović.

On je podsjetio da je HGK u proteklom periodu otvorila nekoliko kancelarija u regionu i svijetu, a u naredne četiri godine, plan je da Hrvatska komora otvori 20 kancelarija širom sveta.

“Današnji događaj ne donosi jačanju privredne saradnje i toga moramo biti svjesni ali nas neće omesti u našoj namjeri da ojačamo saradnju preduzeća iz Hrvatske i Srbije”, poručio je Burilović komentarišući incident lidera radikala Vojislava Šešelja u Skupštini Srbije.

Za privrednike Srbije i Hrvatske je otvaranje predstavništva HGK u Srbiji jako dobra vijest, a bilo kakvi incidenti neće uticati na saradnju privrednika dvije države, poručio je direktor predstavništva Atlantik Grupe u Srbiji Vladimir Čupić.

“Naše očekivanja su da će se saradnja Srbije, Hrvatske, i cijelog regiona intenzivirati i kvalitet saradnje će biti mnogo bolji. U narednom periodu je logično očekivati zajedničke nastupe preduzeća iz Hrvatske i Srbije na trećim tržištima”, kaže Čupić.

Što se tiče privrednih pokazatelja, ukupna robna razmjena između Srbije i Hrvatske u 2017. godini iznosila je 1,027 milijardi evra i bilježi povećanje za 14,2 odsto u odnosu na 2016.

Izvoz u Hrvatsku iznosio je 550 ,7 miliona evra, što je za 17,6 procenata više u odnosu na 2016.

Uvoz iz Hrvatske povećan je za 10,4 procenata u odnosu na 2016. godinu i iznosio je 476,3 miliona evra a, suficit Srbije u robnoj razmijeni u prošloj godini iznosio je 74,4 miliona evra.

Prema analizama Privredne komore Srbije, mogućnosti za povećanje srpskog izvoza postoje, osim u tradicionalnim sektorima čiji proizvodi su već prisutni na hrvatskom tržištu, i u tekstilnoj industriji, industriji plastike, nameštaja, mašinskoj, industriji papira i proizvodnji mliječnih proizvoda.

Srpski privrednici, osim za povećanje trgovinske razmjene sa Hrvatskom, posebno su zainteresovani za investiranje u Hrvatskoj i druge više oblike privredne saradnje sa hrvatskim kompanijama. (Agencije)