BANJALUKA – U BiH postoji najviše mikropreduzeća, ukupno 75,7 odsto, koja imaju do devet zaposlenih, dok je svega 0,9 odsto velikih preduzeća, koja zapošljavaju više od 250 radnika, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

Naime, podaci iz Statističkog poslovnog registra preduzeća razvrstanih po veličini korištenjem kriterijuma "broj zaposlenih" pokazuju da mala preduzeća, koja zapošljavaju između 10 i 49 radnika u BiH u ukupnom broju sudjeluju sa 18,1 odsto.

Takođe, u ovom registru, koji je objavljen 30. juna, navedeno je da u BiH egzistira i 5,3 odsto srednjih preduzeća, koja imaju između 50 i 249 zaposlenih.

U Agenciji za statistiku BiH su kazali da je najveći broj mikropreduzeća, 37,9 odsto, razvrstano u područje trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala, zatim prerađivačke industrije s 13 odsto, područja stručne, naučne i tehničke djelatnosti s 8,9 odsto, te ostalih uslužnih djelatnosti.

Najveći broj velikih preduzeća, prema ovim podacima 28,7 odsto, razvrstan je u područje prerađivačke industrije, zatim 12,2 odsto u područje trgovina na veliko i malo, popravke vozila i motocikala, 11,9 odsto u područje javne uprave i odbrane i obaveznog socijalnog osiguranja, te djelatnosti zdravstvene i socijalne zaštite.

"Takođe, i najveći broj malih preduzeća razvrstan je u područje trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala, a mala preduzeća su zastupljena u većem broju i u područjima prerađivačke industrije, građevinarstva, obrazovanja, te prevoza i skladištenja", navedeno je u saopštenju Agencije i dodano da je od ukupnog broja srednjih preduzeća najviše, odnosno 22 odsto, razvrstano u područje prerađivačke industrije. Naveli su da zatim slijedi obrazovanje i trgovina na veliko i malo.

Komentarišući ovakvo stanje, Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista SWOT, rekao je da su uzroci višestruki, a da je jedan od njih taj što je tokom ratnih razaranja u BiH značajan broj velikih privrednih sistema uništen ili devastiran usljed lošeg održavanja.

"Poslije rata smo imali loše rukovođenje, a došla je i privatizacija, koja nije ispunila svoje osovne ciljeve, od kojih je najvažnije efikasnije upravljanje, i usljed toga je veliki broj tih sistema nestao", rekao je Grabovac i dodao da je mali broj velikih sistema preživio.

On je naveo da je učešeće malih i srednjih preduzeća u razvijenim ekonomijama veliko, tako da i veliki broj njih u BiH nije problematičan.

"Do velikog broja mikropreduzeća je došlo zato što su ljudi ostajali bez posla i pokušavali su sami da se upuste u neki preduzetnički poduhvat", rekao je Grabovac i istakao da su ta mala preduzeća imala malu šansu za razvoj zbog nedostatka preduzetničkog duha i ostala su na tom nivou.

U Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća rekli su da je u godišnjem izvještaju za 2010. godinu navedeno da mala i srednja preduzeća i zanatsko-preduzetničke radnje u RS čine preko 99 odsto ukupne privrede RS, te da zapošljavaju više od polovine radnika u RS.

Izvor Agencije