BANJALUKA – Finansijska kriza sa kojom se još od prošle godine bore privrednici u RS posebno je pogodila fabrike tekstila, kože i obuće, koje rade lon poslove za izvoz, odnosno doradu proizvoda za inostrane poručioce. Kako je tih poslova u ovoj grani privrede oko 90 odsto, nakon masovnog otkazivanja narudžbi iz inostranstva pogoni se zatvaraju.

Ne obećava ni činjenica da se strani partneri mahom okreću indijskom, kineskom, vijetnamskom i etiopijskom tržištu. Privrednici ne kriju nezadovoljstvo, a najavljuju i nova otpuštanja radnika. Sindikalci upozoravaju da je stanje ozbiljno, jer radnici kojima su prosečne plate 395 maraka, ionako ne mogu da podmire ni četvrtinu potrošačke korpe.

Prema podacima Privredne komore RS broj zaposlenih u sektoru proizvodnje obuće i predmeta od kože u ovoj godini smanjen je za pet odsto, dok je u proizvodnji odevnih predmeta pad broja zaposlenih 7,2 odsto. Industrijska proizvodnja odevnih predmeta smanjena je za 23 odsto, a proizvodnja obuće za 2,8 odsto.

Milja Krnojelac, direktorka preduzeća „Slateks tekstil“ iz Slatine, kaže da se sa krizom bore još od prošle godine. U narednom periodu očekuje još gore, a potraje li takva situacija neće moći da zadrže svih 85 radnika.

– Naši inostrani partneri javljaju nam da su im magacini puni, što znači da postoji zastoj kod krajnjeg kupca, a to se automatski odražava na količinu našeg posla. Pokušavamo da situaciju popravimo na našem tržištu, ali je i tu prodaja prepolovljena u odnosu na lane – objašnjava Krnojelčeva. Napominje da će morati hitno tražiti rešenja, ali da su naredni meseci krajnje neizvesni.

Direktor „Mile Teksa“ iz Prijedora Mile Popović kaže da je pre tri meseca otpustio 20 radnika, jer je glavni naručilac propao. Sada rade sa 30 odsto kapaciteta, ali nije bilo novih otkaza.

– Svi su nam poslovi lon karaktera, pa se tu malo toga može uraditi. Sa novcem koji smo dobili od Vlade RS pokušaćemo da prebrodimo ovaj period – kaže Popović.

Radovan Pazurević, direktor preduzeća za proizvodnju obuće „Sanino“ koje u Derventi i Prnjavoru upošljava 530 radnika, napominje da su početkom godine morali da se zadužuju kod banaka kako bi isplaćivali plate. Kako rade isključivo lon poslove, njihov opstanak zavisi od stranih poručilaca. U vremenu velikog smanjenja obima narudžbi, kaže, bili su prisiljeni da rade po minimalnim cenama, što u normalnim uslovima ne bi nikada prihvatili, ali su tako barem sačuvali radnike.

– Ove godine smo imali velike turbulencije sa „Adidasom“ sa kojim je dnevna proizvodnja od 3.750 komada pala na 1.200 – ilustruje Pazurević.

Danko Ružičić, predsednik Sinidikata tekstila, kože i obuće RS, kaže kako fabrike tekstila rade sa polovičnim kapacitetom, ali nije došlo do masovnog otpuštanja radnika jer je Vlada RS za svakog zaposlenog u ovoj grani obezbedila subvenciju od po 50 KM mesečno.

– Sva sreća je da su uslovi za subvenciju za radnike i podsticaj za izvoz redovno uplaćivanje plata i doprinosa, pa bar to ide nekako – kaže Ružičić. On ističe da je i borba za veću cenu rada u ovoj oblasti često uzaludna, jer fabrike i dobijaju poslove od svojih naručilaca zbog jeftine cene rada kod nas. Međutim, u ovoj situaciji povećanje plata niko i ne spominje, jer se vodi mrtva trka za svako radno mesto.

Vlada isplatila subvencije

U prvih šest meseci ove godine subvenciju Vlade RS u ukupnom iznosu 2.158.800 KM dobilo je 77 preduzeća iz oblasti tekstila, kože i obuće. Početkom oktobra za 44 preduzeća isplaćena su i sredstva po osnovu sufinansiranja podsticaja izvoza u iznosu od 1.818.890 KM.

Izvor EuroBlic