BANJALUKA – Negativan trend u poslovanju malih preduzeća u Republici Srpskoj iz prošle godine nastavljen je i u prvim mjesecima 2011, a samo u prvoj polovini marta odjavljeno je čak 159 preduzeća.

Prema podacima Poreske uprave RS koji su objavljeni u “Službenom glasniku RS”, od 1. do 15. marta u Srpskoj je izdato 159 potvrda o odjavi djelatnosti.

– Najviše zatvorenih radnji bilo je u Banjaluci i to 36, zatim u Bijeljini 30, Laktašima 13, u Prijedoru 12, u Gradišci sedam, dok je u Šipovu odjavljeno šest obveznika – navodi se u “Službenom glasniku”.

Od ukupnog broja preduzeća u Srpskoj koja su odjavila svoju djelatnost, najviše je bilo trgovačkih, ugostiteljskih i zanatskih radnji.

Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća RS Slobodan Marković kaže da ove radnje spadaju u grupu najranjivijih, koje su već bile na rubu egzistencije.

– Najznačajniji razlozi zatvaranja radnji su drastičan pad prometa i povećanje davanja za poreze i doprinose. Ako uzmemo razliku davanja po jednom zaposlenom u ovoj godini u odnosu na prethodnu i to upotrijebimo kao rate za neki investicioni kredit, vidimo da su se ogromne stvari mogle uraditi sa takvom investicijom. Povećanje davanja za poreze i doprinose jednog preduzeća sa 140 zaposlenih iznosi oko 19.000 maraka na mjesečnom nivou – kazao je Marković.

On je istakao da su ta davanja još izraženija kod malih preduzetničkih radnji koje će, zbog smanjenog obima posla i nemogućnosti da plaćaju zaposlene, najvjerovatnije redukovati broj zaposlenih, pa ih kasnije zadržati uz ugovor o djelu.

– Međutim, očekujem da će se u kraćem periodu taj trend odjavljivanja smiriti i da ćemo krajem ljeta moći da rezimiramo koliko je radnji odjavljeno, a koliko novih prijavljeno – kazao je Marković.

Razlika

U Republici Srpskoj je u prošloj godini zatvoreno 5.600 zanatskih, trgovinskih i ugostiteljskih radnji, a u istom periodu otvoreno je 3.400 novih radnji. Prema ovim podacima, u prošloj godini broj radnji tog tipa manji je za 2.200 u odnosu na 2009. godinu.

Izvor Agencije