BANJALUKA – U Nacrtu budžeta Republike Srpske za 2010. planirana su sredstva i za nove budžetske korisnike, i to Zavod za obrazovanje odraslih, Republički zavod za geološka istraživanja, Agenciju za agrarna plaćanja i Agenciju za vode oblasnog riječnog sliva Trebišnjice.

Sredinom 2009. godine sa radom su počele Republička uprava za igre na sreću, Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, Agencija za šume, Ombudsman za djecu RS i Republička izborna komisija.

Kako su ove institucije počele sa radom polovinom 2009. godine, Nacrtom budžeta planiran je veći iznos sredstava za njihov rad u odnosu na Rebalans budžeta za 2009. godinu, navodi se u obrazloženju Nacrta budžeta RS za 2010. godinu koji će Narodna skupština razmatrati na posebnoj sjednici 1. decembra.

Budžetom za 2009. godinu u okviru Ministarstva pravde RS planirana su inicijalna sredstva za početak rada okružnih privrednih sudova Banjaluci, Doboju, Trebinju, Bijeljini i Istočnom Sarajevu, Višeg privrednog suda i Agencije za provjeru načina sticanja imovine.

Zbog prolongiranja roka stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima i Zakona o provjeri načina sticanja imovine, nije došlo do osnivanja navedenih sudova i Agencije u 2009. godini, već je njihovo osnivanje odgođeno za 2010. godinu, te su sredstva za rad i neometano obavljanje njihovih aktivnosti planirana u budžetu za 2010. godinu, a sredstva planirana u 2009. godini biće iskazana kao ušteda Ministarstva pravde.

Okvir budžetskih sredstava za 2010. godinu od 1,6 milijardi maraka čine domaći prihodi u iznosu od 1.336,7 miliona KM i finansiranje po osnovu primljenih otplata datih zajmova krajnjim korisnicima i inostranih kredita u iznosu od 263,3 miliona KM.

Na domaću budžetsku potrošnju odnosi se 1.412,4 miliona KM, a 187,6 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Poreski prihodi u 2010. godini su planirani u iznosu od 1.193 miliona KM i manji su za 10,5 miliona KM odnosno 0,9 odsto u odnosu na Rebalans budžeta RS za 2009. godinu, a čine ih prihodi od poreza na dobit, prihodi od poreza na dohodak, indirektni porezi i ostali poreski prihodi.

Za bruto plate i naknade troškova zaposlenih potrebno je 644,7 miliona KM, ali da bi se sprovela mjera smanjenja plata zaposlenih u javnom sektoru RS, što uslov za nastavak stendbaj aranžmana, potrebno je napraviti uštede od 17,4 miliona KM, tako da je za bruto plate i naknada troškova zaposlenih planirano 627,3 miliona KM.

Da bi se uštedjelo tih 17,4 miliona KM, planirano je da se kroz izmjene i dopune zakona zaposlenima u organima uprave RS plate smanje za 10 odsto, a zaposlenima u MUP-u, Kazneno-popravnim ustanovama, Sudskoj policiji i u oblastima prosvjete i kulture RS za tri odsto, uz izuzimanje visokopozicioniranih državnih službenika kojima će plate biti smanjene za 15 odsto.

Smanjenje plata zaposlenim u institucijama prosvjete i kulture, u MUP-u, Kazneno-popravnim ustanovama i Sudskoj policiji predviđeno je za prvih šest mjeseci u 2010. godini, dok bi im u drugoj polovini godine plate bile vraćene na prvobitan nivo, dok bi smanjenje plata zposlenima u organima uprave RS ostalo tokom čitave godine.

Na pozicijama namjenskih izdvajanja i tekućih pomoći planirana su sredstva u iznosu od 645,6 milion KM, što predstavlja povećanje od 12,3 miliona KM, odnosno 1,9 odsto u odnosu na Rebalans budžeta za 2009. godinu.

Najznačajnija izdvajanja na pozicijama grantova, subvencija i tekućih pomoći su 200 miliona KM za Fond PIO, 146 miliona KM za vojne invalidnine vojne, 6,6 miliona KM za civilne invalidnine i 12 miliona KM za borački dodatak.

Za podsticaj poljoprivrede i veterinarstva planirano je 80 miliona KM, za Fond za zdravstveno osiguranje 40 miliona KM, za sufinansiranje „Željeznica RS“ 32 miliona KM, a za socijalno zbrinjavanje radnika 10,2 miliona KM.

Za projekte i programske aktivnosti naučnih institucija namijenjeno je 3,1 milion KM, za sufinansiranje podsticaja izvoza 15 miliona KM, za subvencije za struju 8 miliona KM, za predstavništva RS u inostranstvu 2,2 miliona KM, za izradu Strategije razvoja RS milion KM i za finansiranje projekata i programa u skladu sa Zakonom o igrama na sreću 950 hiljada KM.

Od stendbaj aranžmana sa MMF-om u iznosu od 1,2 milijarde evra na period od tri godine, 400 miliona evra odnosilo bi se na RS.

Izvor Agencije