BEOGRAD – U narednih pet godina u Srbiji bi, prema najavama investitora i Ministarstva energetike Srbije, moglo da se uloži više od milijardu evra u obnovljive izvore energije.

Od kada je država odlučila da daje podsticaje za postrojenja koja će proizvoditi zelenu energiju, sve je veći red zainteresovanih, potencijalnih investitora.

“Vlada Srbije je postavila cilj da do kraja 2012. poveća proizvodnju struje iz obnovljivih izvora za 7,4 odsto u odnosu na 2007”, kaže Dejan Stojadinović, pomoćnik ministra energetike za obnovljive izvore Srbije.

Prema njegovim riječima, trenutno je najveći interes za ulaganje u male hidroelektrane i elektrane koje koriste vetar, a raste i interes za postrojenja na biomasu.

“Ministarstvo energetike je tokom 2009. izdalo šest energetskih dozvola za izgradnju elektrana na vjetar, a trenutno je u proceduri oko 30 dozvola za gradnju malih hidroelektrana”, objašnjava Stojadinović.

Prema procenama Ministarstva energetike Srbije, do 2012. proizvodnja “zelene energije” povećaće se za 735 miliona kilovat-časova. To je dovoljno za podmirenje godišnjih potreba za strujom 175.000 domaćinstava koja prosječno mjesečno troše do 350 kilovat-sati. Time bi se izbjeglo i ispuštanje u atmosferu blizu milion tona ugljen-dioksida.

Pomoćnik ministra napominje da broj energetskih dozvola nije pravi pokazatelj interesovanja investitora. Jer, za objekte snage do jednog megavata, u koje spada veliki broj postrojenja koja koriste obnovljive izvore, energetske dozvole nisu ni potrebne.

Ipak, prepreka još ima. Stojadinović potvrđuje da predstoje izmjene zakona kako bi se pojednostavile i skratile administrativne procedure za dobijanje dozvola.

“Uvešće se obaveza za operatere prenosnog i distributivnog sistema da na mrežu prioritetno priključuju proizvođače koji koriste obnovljive izvore energije”, kaže Stojadinović i dodaje da je “potrebno usvojiti tehničke standarde za opremu i načine eksploatacije, kao i propise za projektovanje, izradu, kontrolu i montažu, ugradnju uređaja koji koriste ‘zelenu’ energiju”.

Stojadinović ukazuje i da je neophodno formiranje mreže akreditovanih atestnih laboratorija za postrojenja koja koriste obnovljive izvore. Ali, i uspostavljanje ekonomske cene električne energije i ispravljanje dispariteta cijena energenata.

Izvor Agencije