TREBINJE – Zbog efikasnosti liječenja uljem od smilja, kao i njegove paprene cene, mnogi građani se odlučuju za uzgajanje ove mediteranske lekovite biljke i proizvodnju ulja. Ova biljka se najviše uzgaja i najbolje uspeva u južnom delu BiH, odnosno Hercegovini. Prodavac eteričnog ulja smilja iz Ljubinja kaže da se ulje dobija destilacijom zelene mase ove biljke, koja se bere kad ima tehnološku zrelost.

“Najveći procenat ulja je u drvenastom dijelu, dok ga u cvijetu skoro pa i nema, ali se ono bere zato što je tada najkvalitetnije. Nakon što se pobere u roku od 24 sata treba da se destiluje”, rekla nam je ova trgovkinja, koja je zamolila da joj ne navodimo ime.
Ona kaže da u zavisnosti od stanja zelene mase i procenta vlage iz nje zavisi koliko ćemo ulja dobiti.

“Ove godine procenat ulja je manji nego obično. Ulje je specifično jer se ono meri u kilama, a ne u litrima. Za kilu ulja nekad je potrebna tona zelene mase, a najbolja uljnost ove godine iznosila je 325 kila zelene mase – kila ulja”, kaže ona.
Dodala je da se ulje koristi za kožu, protiv bora i starenja, ono se još zove mortal, jer je to biljka koja ne vene.

“Ulje je korisno i traženo u farmaciji i zato se traži potpuna eko-proizvodnja, uglavnom za Ameriku, Kinu i Hong Kong, jer je tamo koriste najviše u farmaceutske svrhe”, dodala je ona.

Kilu ulja ova trgovkinja prodaje za 1.600 KM (820 evra). Kako nam ona kaže, to je sirovo ulje i poluproizvod.