BANJALUKA – Zoran Injac, direktor Javnog preduzeća “Sky Srpska”, izjavio je da su privedeni kraju pregovori za obezbjeđivanje kreditnih sredstava za nabavku dva aviona i da se od Ministarstva finansija RS još samo očekuje odobrenje za ulazak u proceduru javne nabavke.

Injac je precizirao da su postignuti veoma povoljni uslovi kreditiranja koji se odnose na dobijanje sredstava u visini od više od 80 odsto vrijednosti aviona, na period od 12 godina otplate, dodavši da upravo vrijeme svjetske ekonomske krize daje mogućnost povoljnije nabavke aviona sa kraćim rokovima isporuke.

"Iskoristili smo posljednji trenutak da se započne sa procedurom za nabavku aviona da bismo spremni dočekali ukidanje viza građanima RS, jer je sada pravo vrijeme za uspostavljanje redovnog vazdušnog saobraćaja sa Aerodroma Banjaluka", rekao je Injac.

On je precizirao da će za vraćanje kredita biti zaduženo preduzeće "Sky Srpska", koje već nakon tri godine, pored isplate kredita, očekuje i zaradu na prodatim avio-kartama, te naglasio da ove procjene potvrđuje i veoma dobro poslovanje agencija iz RS koje se bave prodajom avio-karata.

Injac tvrdi da tek sa nabavkom aviona postaju isplativa dosadašnja ulaganja u rekonstrukciju piste na Aerodromu u Banjaluci, nabavku opreme za servisne poslove za održavanje aviona, prijem i otpremu putnika, kao i izgradnju novog tornja za kontrolu vazdušnog saobraćaja u Mahovljanima, u šta je uloženo više od 10 miliona KM.

"Još ne postoji svijest o tome kolike su mogućnosti vazdušnog saobraćaja, kako u stvaranju mogućnosti za ulaganja investitora u RS, što je bez vazdušnog saobraćaja gotovo nemoguće, tako i u obimu putnika", naglasio je direktor "Sky Srpske".

Injac kaže da je planom avio-kompanije "Sky Srpska" predviđeno da se u prvoj godini poslovanja preveze oko 100.000 putnika, što su u odnosu na evidentirani broj putnika iz Banjaluke, a s obzirom na ukidanje viza, potpuno realni pokazatelji.

Injac takođe tvrdi da je aerodrom u Banjaluci funkcionalan, geografski se nalazi na odličnoj mikrolokaciji i sa dobrim meteorološkim uslovima u smislu razvoja regionalnog vazdušnog saobraćaja.

"Jedino što nam treba jesu letjelice", naglasio je Injac.

On je istakao da o dobroj procjeni za ulaganja u razvoj vazdušnog saobraćaja u Srpskoj govori i primjer FBiH, jer se sa aerodroma u Sarajevu godišnje preveze oko pola miliona putnika, te dodao da je budžet FBiH sufinansirao kompaniju "Air Bosna" sa 10 miliona KM godišnje.

Injac je upozorio da će, ukoliko Srpska ne nabavi letjelice i time definitivno zatvori mogućnost razvoja vazdušnog saobraćaja iz RS, izgubiti mogućnost da dođe u poziciju u kojoj je sada, jer će konkurentna kompanija iz FBiH onemogućiti korištenje sada neiskorištenih vazduhoplovnih prava iz bilateralnih ugovora, koja imaju period raspoloživosti.

Izvor Agencije