SARAJEVO – Savjet ministara BiH usvojio je Akcioni plan za provođenje Reformske agende na nivou Savjeta ministara BiH, koji sadrži paket mjera koje će u ovoj i narednoj godini provesti institucije BiH, same ili u saradnji sa Republikom Srpskom i Federacijom BiH.

Akcionim planom predviđeno više od 50 mjera koje će biti provedene u oblastima javnih finansija, oporezivanja i fiskalne održivosti, poslovne klime i konkurentnosti, vladavine prava i dobrog upravljanja, te reforme javne uprave, saopštio je Savjet ministara BiH.

Na sjednici je usvojena i Informacija Direkcije za ekonomsko planiranje o aktivnostima na izradi Programa ekonomskih reformi BiH za 2016 – 2018. godinu, koji treba da bude dostavljen Evropskoj komisiji najkasnije do 31. januara 2016. godine.

Program ekonomskih reformi, koji pripremaju vlasti u BiH, s jedne strane sadrži srednjoročni makroekonomski i okvir fiskalne politike, uključujući i fiskalne mjere, a s druge strane sveobuhvatan program strukturnih reformi radi poboljšanja rasta i konkurentnosti zemlje.

Savjet ministara dao je saglasnost da ministar za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac, njen zamenik Predrag Jović, šef kabineta zamjenika ministra Milanko Tošić, te Damir Ljubić budu imenovani u Komisiju za izbjeglice i raseljena lica.

Šefovi misija UNHCR-a, OHR-a i OEBS-a pozvani su da odrede svoje predstavnike koji će učestvovati u radu Komisije za izbjeglice i raseljena lica BiH kao posmatrači.

Svoje predstavnike predložile su Predsjedništvu BiH i vlade Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta.

Savjet ministara BiH usvojio je Informaciju Ministarstva civilnih poslova u vezi sa neusklađenošću propisa u BiH u oblasti rada i penziono-invalidskog osiguranja.

Riječ je o problemima koji su nastali usljed različitog definisanja zakonskih odredbi u vezi s ostvarivanjem prava na starosnu penziju ne samo za policijske službenike, već i za druge kategorije radnika u čiji se penzijski staž uračunava staž osiguranja s uvećanim trajanjem.

U skladu s Preporukom Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH pozvani su svi nadležni organi na svim nivoima vlasti da preduzmu sve aktivnosti radi implementacije Preporuke ombudsmena.

Ministarstvo civilnih poslova BiH dostaviće ovu informaciju s Preporukom ombudsmena svim nadležnim institucijama.

Savjet ministara BiH usvojio je i Parlamentarnoj skupštini BiH uputiće Izvještaj Ministarstva pravde o primjeni Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u institucijama BiH, kojim se daje pregled uspostavljanja i provođenja sistema za izradu propisa na nivou BiH s prijedlogom mjera za unapređenje ovog procesa.

Na sjednici je zaključeno da je Jedinstvena pravila, iako daju dobar okvir za izradu kvalitetnih propisa, potrebno dodatno unaprijediti, za što je zaduženo Ministarstvo pravde BiH u saradnji sa Kancelarijom za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH.

Ministarstvo pravde zaduženo je da u okviru USAID-ovog projekta „Jačanje institucija vlasti i procesa u BiH“ izradi metodologiju procjene uticaja propisa na nivou Savjeta ministara BiH.

Zadužena su ministarstva i druge institucije BiH da, bez dodatnog zapošljavanja, pristupe uspostavljanju specijalizovanih jedinica za normativno-pravne poslove u ministarstvima s većim obimom ovih poslova, dok bi ostala ministarstva i druge institucije BiH imale specijalizovano osoblje koje bi prošlo posebnu obuku.

Ministarstvo pravde zaduženo je da jednom godišnje podnosi izvještaj Savjetu ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH o primjeni Jedinstvenih pravila, koji sadrži i izvještaj o provođenju ranijih zaključaka Savjeta ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH. (Agencije)