BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Nacrt budžeta RS za narednu godinu od 1,6 milijardi KM, od čega se 1,41 milijarda KM odnosi na domaću budžetsku potrošnju, a 187,6 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Usvojen je i Nacrt zakona o izvršenju budžeta RS za 2010. godinu.

Usvojen je i zaključak Kluba poslanika SNSD-a, kojim Narodna skupština RS obavezuje Vladu RS da prijedlog budžeta RS za 2010. godinu planira tako da bruto plate i naknade svih izabranih i imenovanih lica u RS budu umanjene za 15 odsto i da se prikupljena sredstva usmjere prvenstveno za plate zaposlenih u ustanovama srednjeg i osnovnog obrazovanja.

        Usvojen je i drugi zaključak SNSD-a, kojim parlament RS preporučuje da se do izrade prijedloga budžeta za 2010. godinu analizira raspodjela sredstava za rad svih agencija koje su budžetski korisnici radi bolje organizacije njihovog rada.

        Nacrtom budžeta RS predviđeno je smanjenje plata zaposlenima u javnoj upravi za deset odsto tokom cijele godine, dok plate osnovnom i srednjem obrazovanju ostaju na ovogodišnjem nivou.

        Plate zaposlenima u institucijama visokog obrazovanja i policiji tokom prvih šest mjeseci naredne godine biće smanjene za tri odsto, dok će visokopozicioniranim službenicima, odnosno ministrima, pomoćnicima ministara i načelnicima odjeljenja primanja biti smanjena za 15 odsto.

        Namjenska izdvajanja Fondu PIO iznose 200 miliona KM, za vojne invalidnine 146 miliona, za civilne invalidnine 6,6 miliona KM.

        Ukupni okvir budžetskih sredstava za 2010. godinu iznosi 1,6 milijardi KM, a čine ga domaći prihodi u iznosu od 1,33 milijarde KM i finansiranje po osnovu primljenih otplata datih zajmova krajnjim korisnicima i inostranih kredita u iznosu od 263,3 miliona KM.

        Planirani poreski prihodi u 2010. godini su 1,19 milijardi KM i manji su za 10,5 miliona KM ili 0,9 odsto u odnosu na rebalans budžeta RS za 2009. godinu.

        Projektovani prihod po osnovu poreza na dobit u 2010. godini iznosi 144,5 miliona KM, porez na dohodak 118,9 miliona KM, dok je planirani prihod od idirektnih poreza planiran u iznosu od 912,8 miliona KM.

        Rashodovna strana budžeta od 627.000.000 KM predviđena je za plate svih budžetskih korisnika, a planiran je borački dodatak od 12.000.000 KM.

        Namjensko izdvajanje podsticaja za poljoprivredu iznosi 80 miliona KM, za Fond za zdravstveno osiguranje 40 miliona KM, sufinansiranje Željeznica RS 32 miliona, socijalno zbrinjavanje radnika 10,2 miliona, subvencije za električnu energiju za socijalno ugrožene kategorije osam miliona KM.

        Ministar finansija RS Aleksandar Džombić u završnoj riječi opovrgao je tvrdnje opozicionih poslanika da Vlada RS ove godine živi na kredit.

        Džombić je naveo da je sa 2008. godinom ukupno zaduženje u odnosu na bruto društveni proizvod iznosilo 36,6 odsto, dok je krajem 2005. bilo čak 59,2 odsto, što pokazuje kako je koja vlada radila.

        Prema njegovim riječima, 2005. godine bruto društveni proizvod u RS iznosio je više od 5,7 milijardi , a 2008. godine 8,4 milijardi KM, što znači da je aktuelna Vlada RS za tri godine za 50 odsto povećala bruto društveni proizvod.

Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik izjavio je da će tokom prvih šest mjeseci naredne godine plate zaposlenih u osnovnom i srednjem obrazovanju ostati na sadašnjem nivou, dok će primanja u visokom obrazovanju biti smanjena za tri odsto.

Dodik kaže da je Vlada RS, zajedno sa poslaničkim klubovima SNSD-a, DNS-a i poslaničkom grupom SP, saglasna da se izvrši ova korekcija Nacrta budžeta, te da se time privede kraju ova rasprava u parlamentu.

“Odgovornost pokazuju klubovi ovih političkih stranaka, koji su zajedno sa Vladom RS u jutrošnjimim konsultacijama dogovorili da izglasamo smanjenje plata poslanicima, a sa predsjednikom RS dogovorili smo da se smanje određena izdavajanja za aktivnosti u ovkiru kabineta predsjednika RS”, rekao je Dodik.

On je dodao da se neće smanjivati studentske stipencije u okviru Fonda “Dr Milan Jelić”.

“Na osnovu ušteda i eventualnog smanjenja broja institucija koje su potrebne RS, a čije osnivanje ćemo prolongirati, naš prijedlog je da prosvjeti u osnovnom i srednjem obrazovanju plate ostanu iste u narednoj godini i na taj način će se korigovati Nacrt budžeta koji ćemo preldožiti Skupštini kao prijedlog”, objasnio je Dodik.

Dodik je istakao da je Vlada RS prethodnih godina činila ogromne napore da poveća standard prosvjetnim radnicima, koji ne podrzaumijeva samo plate, nego i mnoge druge stvari u oblasti obrazovanja i provedenih reformi.

Premijer Srpske je ocijenio da ovaj čin pokazuje odgovornosti i nastojanje Vlade da razumije stanje u oblasti obrazovanja i da su sada stvoreni uslovi da se nastave razgovori sa sindikatom i dođe do podrške ovakvom nacrtu budžeta.

Dodik je istakao da oblast javne potrošnje u RS mora da dijeli sudbinu sa realnom privredom i stanjom u njoj.

Premijer je naveo da će u budžetu za narednu godinu biti zadržana razvojna komponenta.

Dodik je ocijenio da dolazi godina koja je puna neizvjesnosti, koja daje optimizam, ali i određene oblike pesimizma, imajući u vidu, prije svega, globalna kretanja.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić izrazila je zadovoljstvo što su političari prepoznali da u vrijeme krize izdvajanje 11,5 miliona KM za nove agencije nije isplativa stvar.

“To može da sačeka i mi smo prepoznali da to treba da čeka”, rekla je Mišićeva novinarima u Banjaluci.

Mišićeva kaže da je prva etapa sindikalne borbe za poziciju radnika završena u korist sindikata, gdje je riječ o platama prosvjetnih radnika u osnovnom i srednjem obrazovanju, ali da to nije u potpunosti ono što je sindikat tražio.

“Ali imamo još puno do cilja. Spremni smo da idemo do realizacije naših zahtjeva. Ja sam ubijeđena da će do konačne forme prijedloga budžeta i ostali sindikalni zahtjevi, koji su kompromisni prijedlozi, biti riješeni”, navela je Mišićeva.

Ona je podsjetila da sindikat traži da se onim budžetskim korisnicima koji su najslabije plaćeni ne smanjuju plate, a da se u procentu većem od već predloženog smanje plate onim budžetskim korisnicima koji imaju najveća primanja.

Mišić je najavila da se pregovori sindikata sa predstavncima Vlade nastavljaju i ove sedmice.

Poslanik SRS-a RS Novo Grujić smatra da budžet nije ni razvojni, ni socijalni već pomalo rasipnički, navodeći da je Vlada RS planirala čak 4.000.000 KM za zakup prostora.

On je kritikovao Vladu RS što nije našla način da isplati borački dodatak za 2009. godinu, dok se u Federaciji BiH, kako je naveo, isplaćuje mjesečno.

Ramiz Salkić iz SDA naveo je da 48.000 porodica čeka povratak u BiH, a više od 20 000 u RS, te predložio dva zaključka kojim bi se plate narodnih poslanika bile smanjene za 15 odsto, a sredstva usmjerena za povratak.

“Predlažemo da novac namijenjen za izbjeglice u budžetu za iduću godinu bude na nivou ovogodišnjeg”, rekao je Salkić.

Klub poslanika SDS-a predložio je usvajanje zaključaka kojima se zadužuje Vlada da uz prijedlog budžeta RS za 2010. parlamentu dostavi izvještaj o izvršenju Ekonomske politike za ovu godinu.

SDS traži da se uz prijedlog budžeta za iduću godinu dostavi i program korišćenja sredstava sa računa posebnih namjena za finansiranje budžetske potrošnje i za ostala ulaganja i dokument okvirnog budžeta za period od 2010. do 2012. godine.

Šef Poslaničkog kluba SDS-a Borislav Bojić je rekao da se SDS zalaže da se u budžetu RS za 2010. godinu više sredstava izdvoji za podsticaj izvoza, supstituciju uvoza i direktna strana ulaganja, te socijalnu zaštitu i pomoć budžetima lokalnih zajednica.

Poslanik SNSD-a Nenad Kesić smatra da je Vlada RS premijera Milorada Dodika u poslednjih nekoliko godina postigla odličan rezultat, te da je izvukla RS iz ekonomske i političke krize, jer je “Srpska 2005. godine bila u kliničkoj smrti”.

Izvor Agencije