BANJALUKA – Vlada Republike Srpske usvojila je Nacrt strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja od 2015. do 2020. godine, čiji je cilj da obezbijedi neophodan strateški okvir za razvoj ovog sektora u ekonomskom, ekološkom i socijalnom smislu.

Na dugoročnom planu, ovaj dokument treba da obezbijedi jednake uslove konkurentnosti za domaće poljoprivredne proizvođače u odnosu na proizvođače u zemljama okruženja i da ispuni osnovne regulatorne standarde, te standarde dobre prakse EU u programiranju razvoja poljoprivrede i ruralnih područja, prilagođavanje zahtjevima koji proizlaze iz procesa pristupa BiH EU, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Strateški ciljevi razvoja sektora do 2020. godine su: obezbjeđenje stabilnosti dohotka poljoprivrednih proizvođača i povećanje obima i produktivnosti poljoprivredne proizvodnje, jačanje konkurentnosti sektora poljoprivrede kroz povećanje nivoa investicija, povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, održivo upravljanje prirodnim resursima i ublažavanje posljedica klimatskih promjena, uravnotežen integralni ruralni razvoj i sistemska podrška razvoju sektora poljoprivrede i ruralnih područja.

Izradom Strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske za period od 2015. do 2020. godine nastavlja se vremenski kontinuitet prethodnih strategija – Strategije razvoja poljoprivrede Republike Srpske do 2015. godine i Strateškog plana ruralnog razvoja Srpske od 2010. do 2015. godine.

Strateški plan sastoji se od analize stanja i perspektive razvoja poljoprivrede i ruralnih područja u Republici Srpskoj, koja je završena krajem maja, Strateškog okvira i operativnog okvira.

Politike za realizaciju strateških ciljeva obuhvataju politike podrške poljoprivrednoj proizvodnji, politike podrške restruktuiranju poljoprivrede i politike ruralnog razvoja.

Vlada Republike Srpske usvojila je i Informaciju o načinu realizacije sredstava za sanaciju štete od poplava u biljnoj proizvodnji u 2014. godini.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kontinuirano i sistematično prati stanje u oblasti sektora i preduzima potrebne mjere iz svoje nadležnosti, a sve s ciljem saniranja štete od poplava, grada i drugih elementarnih nepogoda, te radi obezbjeđivanja uslova za nastavak proizvodnog ciklusa u jesen 2014. godine.

Ova informacija daje pregled trenutnog stanja procesa objedinjavanja, kontrole i validacije podataka o procjenjenim direktnim štetama od poplava, kao i o predloženom načinu sanacije šteta u biljnoj proizvodnji, podzakonskim aktima i procedurama, koje su neophodne za relizaciju sredstava za sanaciju štete u biljnoj proizvodnji.

Vlada Republike Srpske je takođe zadužila Ministarstvo saobraćaja i veza i Ministarstvo finansija da počnu pregovore sa slovačkom kompanijom "ŽOS Trnava" radi nabavke novih teretnih vagona za "Željeznice Republike Srpske".

Vlada je prihvatila i informaciju o prelasku sa nalogne na digitalnu zemaljsku radio-difuziju u frekvencijskim opsezima od 174 do 230 mehagerca i od 470 do 862 megaherca.

Od predstavnika Republike Srpske u Savjetu ministara BiH zatraženo je da insistiraju na donošenju potrebnih odluka i ubrzanju procesa digitalizacije, odnosno zaštiti interesa Republike i njenog javnog emitera, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Nakon prihvatanja Informacije o potrebnim aktivnostima s ciljem kvalitetnije kontrole statusa koncesionih ugovora, Vlada je zadužila nadležna ministarstva da, u saradnji sa Komisijom za koncesije, pribave sve relevantne podatke o koncesionarima koji su promijenili vlasničku strukturu i ustupili ugovore o koncesiji bez saglasnosti Komisije i koncedenta, te da preduzmu neophodne mjere u skladu sa zakonom.

Ministarstvo pravde zadužuje se da ukaže Notarskoj komori Republike Srpske na obavezu notara da prilikom izrade akata koji se odnose promjenu vlasničke strukture koncesionara vode računa o primjeni zakonskih i podzakonskih akata koji regulišu oblast koncesija.

Vlada Republike Srpske usvojila je i rebalans ovogodišnjeg elektroenergetskog bilansa Srpske, elektroenergetski bilans za narednu godinu, kao i elektroenergetski bilans Srpske za period 2015. do 2017. godine.

Rebalansom elektroenergetskog bilansa Republike Srpske za 2014. godinu planirana proizvodnja električne energije iznosi 5.669 gigavat-časova, što je na nivou bilansom planirane proizvodnje.

Iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću saopšteno je da je donošenje rebalansa elektroenergetskog bilansa neohodno zbog većih dotoka u hidroakumulacijama, zahvaljujući kojim je proizvodnja električne energije u hidroelektranama za 2014. godine povećana za 7,43 odsto u odnosu na ovogodišnji elektroenergetski bilans.

"Proizvodnja električne energije u termoelektranama u odnosu na bilans za 2014. godinu smanjena je za 4,63 odsto. Razlog za to je što je remont Termoelektrane `Ugljevik` neplanski produžen za 31 dan, jer su prilikom redovnog remonta uočena oštećenja na generatoru", navedeno je u saopštenju. (Agencije)