BANJALUKA – Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su Zakon o garantnom fondu RS koji znači posebnu podršku mladim preduzetnicima za početne poslovne aktivnosti i uslužnim djelatnostima povezanima sa proizvodnim sektorom.

Za zakon su glasala 54 poslanika, 19 je bilo uzdržano, a niko nije bio protiv.

Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da će ovaj zakon omogućiti lakši pristup finansijskim sredstvima privrednim subjektima, a posebno onima koji do sada nisu dovoljno izrasli u smislu imovine kojom bi mogli garantovati kredite kod komercijalnih banaka, a koji imaju dobar potencijal za novo zapošljavanje.

„Odmah po stupanju na snagu zakona pristupićemo donošenju podzakonskih akata kako bi fond što prije počeo s radom. Nema razloga da se fondu pripisuje politička zavisnost jer je zakon jasan i svi će imati pristup pod jednakim uslovima“, naveo je Džombić.

Fond neće izdavati garancije za finansiranje uvozno orijentisne trgovine, ugostiteljstvo, igre na sreću, finansijsko posredovanje i kredite koji služe za otplatu ranije odobrenih negarantovanih kredita i finansijskih obaveza preduzetnika.

Elementi koje će Fond posebno cijeniti prilikom izdavanja garancija jesu kreditni rizik, bonitet preduzetnika, instrumenti obezbjeđenja i učešće banke u pokriću rizika.

Osnivač Fonda biće RS, sjedište će imati u Banjaluci, a 30 miliona maraka osnovnog kapitala biće obezbijeđeno iz Razvojnog programa RS.

„Garantni potencijal Fonda ne može biti veći od trostrukog iznosa osnovnog kapitala Fonda“, rekao je Džombić.

On je dodao da će fond povećati i kreditnu aktivnosti banaka koja je, u uslovima djelovanja svjetske finansijske i ekonomske krize, znatno smanjena, i da garantni fondovi, uspostavljeni u zemljama okruženja, pomažu da se ovakvi problemi prevaziđu.

Poslanik SNSD-a Perica Rajčević rekao je da će RS garantovati 50 odsto kreditnog zaduženja i da onaj ko ne može da imovinom ili žirantima ili na neki drugi način obezbijedi garanciju za drugu polovinu kredita, taj ni ne treba da dobije garanciju.

„Garantni fond je tržišno uređena institucija, a ne socijalno davanje. Ne treba očekivati da će kao magični štapić oporaviti privredu RS preko noći, ali mnogima hoće olakšati poslovanje“, kazao je Rajčević.

Poslanik PDP-a Diana Čekić posebno je pohvalila članove zakona kojima se osigurava obaveza transparentnosti, podnošenja izvještaja Narodnoj skupštini RS putem Vlade, obaveza javnog objavljivanja uslova garantovanja i obaveza revizije i interne revizije.

„Šteta je što ovaj zakon nije došao i ranije jer je školski primjer kako vlada može pomoći privredi i poboljšati privredni ambijent“, ocijenila je Čekić.

Poslanik SNSD-a Gordana Dukić rekla je da bi ovim zakonom trebalo da dođe do smanjenja kamatnih stopa u komercijalnim bankama budući da se fond stavlja u funkciju regulatora finansijskog tržišta.

„Osnivanjem fonda stvara se partnerski odnos između korisnika i fonda, a angažovanje novih sredstava trebalo bi da dovede i do novih radnih mjesta, uz zadržavanje postojećih“, ocijenila je Dukić.

Narodna skupština usvojila je i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom rezervnom fondu RS, kojim se definiše da Fond PIO RS može koristiti sredstva stečena iz postupka privatizacije do trenutka registracije ovog fonda i to isključivo za namjenu finansiranja tekućih penzija.

Ovaj zakon podržalo je 55 narodnih poslanika, niko nije bio protiv, dok je 19 poslanika bilo uzdržano.

Ovim zakonom otklonjena je suštinska primjedba na prethodno predloženi tekst zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom rezervnom fondu RS, koja se odnosi na pitanje retroaktivne primjene određenih članova zakona.

Sredstva stečena upravljanjem imovinom koja se ne iskoriste do dana registracije Rezervnog fonda, Fond PIO dužan je da unese u Rezervni fond kao dodatni kapital, navodi se u obrazloženju ovog zakonskog rješenja.

Poslanik SNSD-a Perica Rajčević smatra da se u parlamentu RS “ne treba baviti politikanstvom na način da se priča i presuđuje ljudima koji nisu niti osumnjičeni, a kamoli okrivljeni za neko krivično djelo”.

“Naše je da obezbijedimo zakonski osnov da penzijski rezervni fond u RS profunkcioniše, a na ostalim institucijama je da utvrde da li je eventualno bilo ili ne zloupotreba sredstava iz tog fonda”, istakao je Rajčević.

Nezavisni poslanik Vojislav Gligić smatra da niko nema pravo u Narodnoj skupštini RS da brani “nekoga ko je nezakonito koristio sredstva iz penzijskog rezervnog fonda RS za isplatu penzija”.

Šef poslaničkog kluba PDP-a Branislav Borenović smatra da je na Vladi RS “najveća odgovornost za stanje u kome se danas nalazi penzijski sistem RS”.

Poslanik SNSD-a Nenad Kesić rekao je da se slaže sa Borenovićevim stavom da treba postojati odgovornost vlasti za zakonska i druga rješenja, navodeći da je u posljednjih nekoliko godina zakonska rješenja iz oblasti penzijskog osiguranja RS projektovao i vodio PDP.

Poslanik SNSD-a Zora Vidović, replicirajući Borenoviću, rekla je da se u RS povećao broj penzionera zato što je bivša Vlada RS “otjerala u penziju ljude koji su tokom privatizacije i stečaja preduzeća ostali bez posla”.

Poslanik Socijalističe partije Petar Đokić rekao je da će ova stranka podržati ovo zakonsko rješenje, jer će se ovim zakonom penzioneri u RS osjećati sigurnijim u pogledu redovnosti isplata penzija u skladu sa ekonomskim ambijentom u RS.

Poslanik DNS-a Dragutin Rodić rekao je da je ovaj zakon prihvatljiv za DNS, jer je otklonjena suštinska primjedba u vezi sa pitanjem retroaktivne primjene pojedinih članova zakona.

“Mislim da su ovim zakonom stvoreni preduslovi za tekuće isplate penzija u RS, pogotovo jer iza ovakvog zakonskog rješenja stoji Udruženje penzionera RS koje predstavlja ovu populaciju u RS”, zaključio je Rodić.

 Obrazlažući narodnim poslanicima ovaj zakon, Džombić je rekao je da predložena odredba predstavlja kratkoročnu mjeru prevazilaženja posljedica smanjene privredne aktivnosti izazvane svjetskom ekonomskom krizom.

Džombić je podsjetio da su fondovi međugeneracijske solidarnosti, kakav je Fond PIO RS koji penzije finansiraju iz tekućih doprinosa pogođeni smanjenim prihodima usljed prisutne smanjene privredne aktivnosti i posljedičnog umanjenja plata na koje se obračunavaju i uplaćuju doprinosi.

“Imajući u vidu pomenute ekonomske poremećaje njihov intenzitet i trajanje smatramo opravdanim, kao kratkoročnu mjeru ranije korištenje sredstava stečenih upravljanjem akcijama iz privatizacionog portfelja za namjenu isplate tekućih penzija, a sve u cilju redovne isplate penzija i obezbjeđenja socijalne zaštite penzionera”, naveo je Džombić.

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj apelovao je da narodni poslanici ne traže da se od penzija vraća 30 miliona KM koje je Fond PIO ranije posudio iz Penzijskog rezervnog fonda RS za isplatu penzija.

Rakulj je u obraćanju narodnim poslanicima u svojstvu gosta, rekao da gledano ljudski ta sredstva i pripadaju penzionerima koji su ih potrošili, ističući da svaku drugačiju odluku po tom pitanju Udruženje penzionera RS neće prihvatiti.

Poslanik SNSD-a Perica Rajčević podsjetio je da je glavni revizor javnog sektora RS 2002. i 2003. godine dao negativan izvještaj o poslovanju Fonda PIO RS, te da nisu otklonjene nepravilnosti i nedostaci u vezi sa tim izvještajem datim u preporukama glavnog revizora.

Poslanik SDS-a Lazo Marić u ime Kluba poslanika SDS-a zatražio je da Narodna skupština RS obaveže Vladu RS da se odmah smijeni direktor Fonda PIO RS Zoran Mastilo “zbog propusta u vršenju dužnosti”, te da se imenuje vršilac dužnosti direktora do imenovanja novog direktora Fonda PIO RS.

Šef poslaničkog kluba PDP-a Branislav Borenović zatražio je da se parlamentu RS dostavi informacija skuštinskog Odbora za privredu i finansije o tome koliko je do sada Fond PIO potrošio sredstava od privatizacije i sa koliko sredstava Fond PIO trenutno raspolaže.

Poslanik SNSD-a Zora Vidović rekla je da podržava ovaj zakon, jer je njegova isključiva namjena da omogući redovnu isplatu penzija u RS.

Nezavisni poslanik Vojislav Gligić smatra da je Fond PIO RS nezakonito uzeo 30 miliona KM iz Penzijskog rezervnog fonda RS za potrebe redovnog isplaćivanja penzija u RS.

Izvor Agencije