BEOGRAD – U Timočkoj Krajini, na području koje se među geološkim stručnjacima naziva timočki magmatski kompleks, najveće svjetske rudarske kompanije pretražuju teren u potrazi za bogatim nalazištima bakra i zlata, pišu Novosti.

Ovde su se odavno pozicionirali britansko-australijski konglomerat Rio Tinto, američki Friport Mekmoran, japanski JOGMEC, kanadske kompanije Dandi i Mundoro, australijski Rajden…

Do sada je, bez sumnje, najveći dobitnik kineski Ziđin, koji je, uz strateško partnerstvo sa RTB Bor, kupio i kanadski Nevsun, koji je imao istražna prava nad najbogatijim svjetskim resursom bakra i zlata – lokalitetom Čukaru peki, gde su, preliminarno, utvrđene rudne rezerve od 15 miliona tona crvenog i skoro 400 tona plemenitog metala.

Kanadski Mundoro, u partnerstvu sa američkim Friportom, koji posjeduje i 59,6 odsto istražnih prava u donjem dijelu ležišta Čukaru peki, za koji se smatra da krije resurse od 14 miliona tona bakra i oko 300 tona zlata, aktivno učestvuje u geološkim istraživanjima okoline boljevačkog sela Savinac, gdje su, na lokalitetu Tilva roš, pronašli sloj sa 30 grama zlata po toni i čak 171 gramom srebra po toni.

Amerikanci, koji su u ovaj projekat uložili 40 miliona dolara, sa Kanađanima istražuju i lokalitet Bačevica, koji se takođe nalazi u ovom dijelu Srbije.

Mundoro ima istražna prava i u okolini Borskog jezera, gdje, u saradnji sa Japanskom nacionalnom kompanijom za naftu, gas i metale (JOGMEC), obavlja geološka istraživanja te oblasti na površini od 46 hektara. Mundoro i JOGMEC sprovode geološka istraživanja i na još tri lokaliteta u Timočkoj Krajini – Dubrava, Padina i Železnik, u okviru timočkog magmatskog kompleksa, za koji geolozi smatraju da je veoma bogat rudama bakra i zlata.

S druge strane, Rio Tinto je, u saradnji sa australijskom istraživačkom firmom Rajden risorsis, započeo otkrivanje novih rudnih ležišta bakra i zlata u okolini Majdanpeka.

Ugovorom o zajedničkom ulaganju, Rio Tinto se obavezao da će u istražna polja “Zapadni Majdanpek”, “Majdanpek pojas” i “Donje Nevlje” tokom naredne tri godine investirati 31,5 miliona dolara, kako bi se i definitivno potvrdio kvalitet tih ležišta. Jer, početni rezultati ispitivanja ukazuju na to da na ovim lokalitetima i te kako treba kopati.

Tri rudna lokaliteta na Crnom vrhu, kod Žagubice, sadrže čak 72 tone zlata, pokazala su istraživanja kanadske kompanije Dandi. Ta kompanija je u istraživanje uložila više od 100 miliona dolara i utvrđeno je da u rudi na lokalitetima Bigar hil, Korkan i Kraku pešter ima približno 72 tone zlata, a nova istraživanja pokazuju povećanje klasifikacije. (Novosti)

accounting templateпарамонова клиниканарисовать стрелкукоробки с подарками