BANJALUKA – Poljoprivrednici u Republici Srpskoj ove godine su zakinuti za 20 miliona KM, za koliko je umanjen budžet Ministarstvu poljoprivrede RS. Po svemu sudeći, ni preostalih 60 miliona KM za podsticaje neće dobiti u celosti.

Naime, resornom ministarstvu Vlada RS nije namirila dugovanja za regresirano đubrivo, pa će za podsticaje farmerima ostati tek oko 46 miliona KM. Vlada RS lane je farmerima otpisala dugovanja za preuzeto đubrivo, ali novac za njegovu nabavku, uzet od podsticaja, nije vratila. Tako je, ionako umanjen ovogodišnji agrarni budžet, već „lakši” za oko 14 miliona KM.

Na sve to, ni 80 miliona KM, namenjenih za podsticaje u 2010. godini, još nije podeljeno. „Do sada je farmerima isplaćeno oko 68 miliona KM. Dinamika isplate teče prema planu i nastaviće se do kraja budžetske godine, odnosno do kraja januara”, uveravaju u Ministarstvu poljoprivrede RS.

Predsednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić kaže da vlasti u RS seljake guraju u propast, a da je otpis dugovanja za regresirano đubrivo u septembru 2010. bio providan predizborni trik. „To uopšte nije za komentar. Sa 46 miliona KM se ne može ništa napraviti, a već sada imamo strašne gubitke. S druge strane, seljaci iz zemalja regiona potpuno preuzimaju naše tržište. Vlasti u RS to ne interesuje, nego se samo brinu ko će sesti u koju fotelju”, kaže Maljčić.

On vlastima poručuje da konačno pokažu jednim gestom da su spremni da ono šta su strategijama odredili i urade. On podseća da se Vlada RS Strategijom razvoja poljoprivrede obavezala da će agrarni budžet iznositi šest odsto republičkog, pa bi po toj računici trebalo da bude oko 96 miliona KM. „Svi vide u kolikim smo gubicima samo ne oni koji treba da to rešavaju. Izjavljivali su da će se direktni podsticaji smanjivati, što znači da u ovoj godini ne treba da očekujemo ništa”, poručuje Maljčić.

Predsednik Udruženja poljoprivrednika RS Vladimir Usorac kaže da ima obećanje premijera RS da će dugovanja za đubrivo biti rešena i da će se u buždetu za 2011. naći novac. „Taj trošak može trenutno da padne na leđa Ministarstva poljoprivrede RS dok se ne pronađe novac, ali na kraju neće biti na štetu farmera”, kaže Usorac. On ocenjuje da je sadašnji budžet od 60 miliona KM stezanje kaiša, a poljoprivrednici, tvrdi, jedini mogu da sačuvaju socijalni mir.

Vladimir Usorac

„Poljoprivreda je ta koja bi omogućila da se u ovoj teškoj godini prehrani stanovništvo i da ima što manje socijalnih problema”, smatra Usorac. On kaže da je svestan da se na poljoprivredi najviše zakida. „Toliko smo tolerantni da ne želimo da ugrozimo ni prosvetu, ni policiju, ni ljude koji su zaposleni u državnoj upravi. Primili smo deo tereta na svoja pleća i na našu štetu da bismo izašli iz krize i da bi Srpska stala na obe noge. Imamo najmanje podsticaje, ali za dobrobit RS nismo pravili probleme”, poručuje Usorac i najavljuje da će rebalansom budžeta pokušati da izvuku još novca.

Da se dugovanja za đubrivo po pravilu namiruju sa zakašnjenjem pokazuje i revizorski izveštaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS Ministarstva poljoprivrede za 2009. U njemu se navodi da je resorno ministarstvo Republičkoj direkciji za robne rezerve 2009. uplatilo avans za regresirano đubrivo i gorivo od 14 miliona KM. Prema revizorima, novac nije u celosti potrošen, a Direkcija nije vratila „neopravdani deo avansa od oko 8.7 KM”. U Direkciji, međutim, tvrde da su novac vratili u potpunosti.

Poraz u tržišnoj utakmici

Poljoprivrednci u RS jedini u regionu nemaju direktne novčane podsticaje, nego po količini proizvoda. Iz udruženja poljoprivrednika poručuju da će se sistem direktnih plaćanja morati vratiti, jer to od nas zahteva Evropska unija. Srbija, recimo, svojim ratarima plaća 130 evra po hektaru zasejane pšenice, a Hrvatska čak 300 evra. Pritisnuti konkurencijom iz regiona naši poljoprivrednici polako gube tržišnu utakmicu, a od poljoprivrede u RS živi 96.026 stanovnika.

Izvor EuroBlic