BANJALUKA – Predstavnici Vlade Republike Srpske su u nastavku konsultacija sa predstavnicima Saveza sindikata o prijedlogu ekonomske politike i budžeta za narednu godinu zauzeli odlučan stav da je neophodno racionalizovati javnu potrošnju i jačati realni sektor.

Odlazeći ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Petar Đokić rekao je da će Vlada do naredne sjednice Narodne skupštine Srpske razmotriti amandmane koje je delegacija Saveza sindikata predložila na pojedine stavke u ekonomskoj politici i budžetu.

"Zajednički je konstatovano da je neophodno i dalje njegovati tekovine socijalnog dijaloga i nastaviti saradnju socijalnih partnera", saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

U saopštenju se dodaje da su nastavku konsultacija sa Savezom sindikata Srpske, osim Đokića, koji je predvodio delegaciju Vlade Srpske, prisustvovali ministri iz aktuelnog saziva i novoimenovani ministri u Vladi Republike Srpske Zoran Tegeltija, Milenko Savanović, Predrag Gluhaković, Maida Ibrašagić-Hrstić i Stevo Mirjanić.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je da je Sindikat uložio četiri amandmana na prijedloge budžeta i ekonomske politike Srpske za narednu godinu.

„Kada je riječ o budžetu, uložili smo amandman koji se odnosi na program socijalnog zbrinjavanja, pa umjesto predviđenih tri miliona KM tražimo da 20 miliona KM bude izdvojeno u te svrhe“, rekla je Mišićeva novinarima, nakon sastanka sa odlazećim ministrom rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petrom Đokićem na kome je bilo riječi o prijedlozima budžeta i ekonomske politike za narednu godinu.

Ona je navela da se drugi amandman odnosi na naknade radnicima koje su regulisane kolektivnim ugovorima i Zakonom o platama, odnosno da te naknade ostanu u potpunosti na snazi.

„U pojedinim ministarstvima trebalo bi da te naknade budu umanjene i do 30 odsto. Jesmo za potpuno provođenje Zakona o platama i kolektivnih ugovora, ali osuđujemo svaku vrstu zloupotrebe“, dodala je Mišićeva.

Prema njenim riječima, uložen je amandman na rečenicu u Ekonomskoj politici kojom je predviđeno da radnici od neto plate uplaćuju porez na platu.

„Taj amandman je odmah prihvaćen, rečenica izbrisana, što znači da će porez plaćati poslodavci. Uložili smo i četvrti amandman koji se odnosi na interese različitih grupa iz Srpske i inostranstva, odnosno vlasnike novca i kapitala koji su zagovarali usvajanje novog zakona o radu“, kaže Mišićeva.

Ona je ponovila da vlasnici kapitala hoće u potpunosti da obesprave radnike, što je nedopustivo.

„Ukoliko se Ekonomska politika bude bavila usvajanjem novog zakona o radu neće dobiti našu podršku. U tom slučaju nastavili bismo našu borbu svim legitimnim i legalnim sredstvima za očuvanje radničkih prava“, kategorična je Mišićeva.

Ona je napomenula da bi Vlada Srpske trebalo da se izjasni o amandmanima na sjednici koja će biti održana prije zasjedanja parlamenta Srpske.

„Ukoliko ne budu prihvaćeni naši amandmani, podršku ćemo tražiti od narodnih poslanika koje su birali radnici i građani u Srpskoj“, rekla je Mišićeva.

Ona je naglasila da reorganizaciju i uspostavljanje ministarstva rada nije moguće uraditi u prvih šest mjeseci naredne godine.

Sastanku je prisustvovao i ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija.

Vlada Republike Srpske utvrdila je u nedjelju, 21. decembra, na posebnoj sjednici Prijedlog budžeta u iznosu od 2,033 milijarde KM i Prijedlog ekonomske politike za iduću godinu.

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Rade Rakulj izjavio je da će u narednoj godini penzije biti redovno isplaćivane i da će od januara biti povećane za jedan odsto.

„Imamo povjerenje da je Vlada Srpske našim problemima pristupila veoma ozbiljno, jer se ne dovodi u pitanje redovno i vanredno usklađivanje penzija“, rekao je novinarima u Banjaluci Rakulj, nakon sastanka sa premijerom Srpske Željkom Cvijanović na kome je bilo riječi o prijedlozima budžeta i ekonomske politike za narednu godinu.

Prema njegovim riječima, penzije će redovno biti usklađivane u odnosu na visinu plata.

„Pozitivno je što ima sve manje korisnika prijevremenih penzija, jer se nikome više ne isplati ići u penziju sa malo radnog staža. Mjerama Vlade potrebno je ići na povećanje zaposlenosti da bi se stablizovao Fond penzijsko-invalidskog osiguranja /PIO/“, dodao je Rakulj.

On je napomenuo da je potrebno izmijeniti i Zakon o radu Republike Srpske, jer poslodavci neredovno izvršavaju predviđene obaveze.

Sastanku je prisustvovao i direktor Fonda PIO Srpske Mladen Milić.

Predstavnici Unije studenata i Omladinskog savjeta Republike Srpske zadovoljni su prijedlozima budžeta i ekonomske politike Srpske za narednu godinu, jer su ispoštovani svi njihovi zahtjevi.

Predsjednik Omladinskog savjeta Republike Srpske Miloš Blagojević rekao je novinarima da su svi zahtjevi Savjeta ispunjeni u tim dokumentima.

On je naglasio da će Vlada Republike Srpske sa Investiciono-razvojnom bankom obezbijediti grant za mlade koji žele da pokrenu sopstveni biznis.

"Ostali su nam isti grantovi u Ministarstvu porodice, omladine i sporta i Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, jer su subvencije na kamatne stope povećane na 1,5 miliona KM, kao i grant za udruženja od javnog interesa", rekao je Blagojević nakon sastanka sa premijerom Srpske Željkom Cvijanović.

Predsjednik Unije studenata Republike Srpske Borivoje Obradović izjavio je da je Unija zadovoljna predloženim budžetom i ekonomskom politikom.

"Vlada Srpske je uvažila naše zahtjeve da u narednom periodu budu rangirane visokoškolske ustanove, da se pooštri kriterijum za licenciranje studijskih programa i da bude uvedeno obavezno relicenciranje studijskih programa svake tri godine", rekao je Obradović.

On je naveo da će grantovi za studente za narednu godinu biti na ovogodišnjem nivou.

Vlada Republike Srpske utvrdila je u nedjelju, 21. decembra, Prijedlog budžeta u iznosu od 2,033 milijarde KM i Prijedlog ekonomske politike za narednu godinu. (Agencije)