SARAJEVO – Ova godina biće teška za BiH i trebaće mnogo napora da se ostvari ono što je planirano, odnosno da se zadrži nivo rasta koji je ostvaren u 2009. godini. S obzirom na to da je kriza u BiH došla sa zakašnjenjem, domaća ekonomija će se i oporavljati sa određenom distancom u odnosu na svijet, rekao je to ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić

On je istakao da je prošla fiskalna godina u BiH završena u skladu sa okvirnim planom.

– Kriza iz Evrope odrazila se u BiH padom interesovanja za ulaganje, smanjenjem izvoza i uvoza za oko 25 odsto, kao i padom novčanih doznaka iz inostranstva. I pod uslovom da se svjetsko tržište stabilizuje u 2010. godini, isto kao što je kriza kod nas došla sa zakašnjenjem, ona će sa jednom malom distancom i izaći iz BiH, tako da ja očekujem da će 2010. biti dosta teška i ozbiljna godina i trebaće dosta napora da se ostvari ono što smo zacrtali, a to je da zadržimo nivo koji je ostvaren u 2009. godini – objasnio je Vrankić i dodao da su mjere štednje i smanjenje javne potrošnje bili jedini načini da se BiH izbori sa krizom.

Negativni pokazatelji, prema njegovim riječima, mogu da se objasne padom interesovanja za domaću robu u inostranstvu, i to pod uticajem pada evropskih privrednih aktivnosti.

– Finansijska kriza, na sreću, nije pogodila bankarski sektor BiH, koliko je to bio slučaj u drugim zemljama. Nijedna banka u BiH nije bankrotirala, niti je imala negativne konotacije, samo je kapital na svjetskom tržištu postao skuplji, te je iz tog razloga njihovo poslovanje bilo otežano – kazao je Vrankić.

Komentarišući aranžman BiH za Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), Vrankić je kazao da su na državnom nivou ispunjeni svi uslovi koje je MMF postavio i izrazio je nadu da će drugi pregled aranžmana biti pozitivno ocijenjen.

– Ovo šalje jasnu poruku drugim finansijskim institucijama da nas prate, jer je osnov saradnje sa svima njima bio da smo i dalje u aranžmanu sa MMF-om – kazao je Vrankić.

Ministar finansija i trezora BiH kaže da BiH godišnje plaća u prosjeku pet miliona maraka na ime kamata zbog kašnjenja u implementaciji određenih projekata koji se finansiraju iz međunarodnih finansijskih sporazuma. On je objasnio da se na sredstva svjetskih finansijskih organizacija koja su “na čekanju” plaća zatezna kamata od 0,5 odsto.

Izvor Slobodna Evropa