BEOGRAD – Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je za Srbiju stabilnost i mir zapadnog Balkana od ključnog značaja i potvrdio da je kancelaru Austrije Kristijanu Kernu u Beogradu predočio ideju o uspostavljanju slobodne zone u okviru Cefte, kao i formiranja carinske unije.

Vučić je na zajedničkoj konferenciji sa Kernom u Vladi Srbije rekao da je o ovoj ideji već imao suštinske konsultacije sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Denisom Zvizdićem, kao i sa predsjednikom Albanije Edijom Ramom.

“Moj prijedlog je da realizacijom ove ideje ostvarimo mnogo veće tržište. Ja sam taj papir prvi put danas predao”, rekao je Vučić.

Prema njegovim riječima, ta ideja još nije potpuno razrađena i trenutno je sada samo riječ o načelnim principima te zamisli.

“Smatram da je ova inicijativa jako važna za budućnost Srbije i celog regiona. Možda će neko na nju gledati kao na praznu priču, u svim ovim odnosima kakvim su danas, ali smatram da je jako važno da nam ekonomije napreduju”, naglasio je Vučić.

On je zahvalio Austriji za podršku koju daje Srbiji u procesu evrointegracija, kao i na slanju austrijske policije radi boljeg kontrolisanja migrantske krize.

Kern je inicijativu, koju mu je predočio premijer Vlade Srbije ocijenio kao izuzetno konstruktivnu i jako značajnu.

Austrijski kancelar istakao je da je Beograd prirodni saveznik EU i Austrije i naglasio da Srbija ima suštinski značaj za stabilnost zapadnog Balkana.

On je naglasio da Austrija izuzetno cijeni napore i doprinos koju Vlada Srbije daje stabilnosti zapadnog Balkana i dodao da je potrebno povećati finansijsku pomoć EU Srbiji u prevazilaženju migrantske krize.

Srbija – spona između EU i evroaizijskih tržišta

Glavni ekonomiste Evroazijske banke za razvoj Jaroslav Lisovolik ocijenio je da Srbija može da bude svojevrsni most i ključna spona između EU i evroazijskih društava i tržišta.

“Na Balkanu je neophodno ukrupnjavanje kapitala i investicija, a Beograd bi mogao da bude regionalni finansijski centar. Za ovo je neophodno mnogo rada uz planski i pragmatični pristup”, ocijenio je Lisovolik, autor studije o odnosima Srbije sa zemljama-članicama Evroazijske ekonomske unije.

Prema njegovim riječima, Srbija bi sama morala da odredi koje su to prioritetne investicije za nju samu i da onda počne pregovore sa Bankom, prenosi “Sputnjik”.

“Uz ekonomske i finansijske odnose, trebalo bi raditi na jačanju sfere usluga između Srbije i Evroazijske ekonomske unije, a ova sfera je nepravedno zanemarena. Tu su na prvom mjestu farmaceutska industrija, medicinski turizam i turizam uopšte”, zaključio je Lisovoliki. (Agencije)