BANJALUKA – Zanatlijama u RS je važno da se što prije uvede polaganje međunarodnog majstorskog ispita uz pomoć kojeg će ponovo biti u poziciji da svojim radom budu konkurentniji na domaćem i stranom tržištu.

“Domaće zanatlije su zbog nepostojanja ovakvog ispita sa istim vještinama i znanjima u inostranstvu plaćene i po 2.000 evra manje u odnosu na evropske majstore”, rekao je Lazo Šešić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore RS, nakon završne javne rasprave o Nacrtu zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti RS.

On je naglasio da su zanati u današnje vrijeme usavršeni i tehnološki osavremenjeni, iako i sada, kako kaže, mnogi imaju predrasude da su zanatlije drugorazredni i nepismeni građani.

Koncept majstorskog ispita, čije je polaganje predvidio nacrt predmetnog zakona, predviđa da kandidati prije polaganja ispita i dobijanja licence moraju ispuniti uslov odgovarajućeg srednjoškolskog obrazovanja i dvije godine radnog iskustva u struci, odnosno pet godina radnog iskustva u oblasti ukoliko nemaju odgovarajuću srednju školu.

Komisiju i uslove ispitivanja će odrediti Zanatsko-preduzetnička komora RS

Na majstorskom ispitu zanatlija će dokazivati praktična, strukovna znanja i vještine neophodne za samostalno obavljanje zanata. Komisiju i uslove ispitivanja će odrediti Zanatsko-preduzetnička komora RS.

U toj komori razmišljaju i u smjeru da stipendiraju srednjoškolce koji se odluče za zanate, te da im se već za vrijeme druge ili treće godine školovanja uplaćuje radni staž.

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, rekao je da u RS posluje 26.000 zanatsko-preduzetničkih radnji koje zapošljavaju 42.000 radnika.

“Nacrtom zakona predviđeno je komorsko organizovanje uz obavezno članstvo sa naknadom do 24 KM na godišnjem nivou. Od tog novca biće podržavan rad zanatske oblasti s posebnim naglaskom na početne zanatske djelatnosti”, rekao je Kovačević.

Izvor Agencije