BANJALUKA/SARAJEVO – Ruska kompanija „Zarubežnjeft“, većinski vlasnik naftne industrije Republike Srpske, najavila je da će 10. oktobra potpisati ugovor sa hrvatskim „Plinarcom“ o izgradnji kraka gasovoda kojim bi se iz Hrvatske u Brod isporučivao gas, što je odmah naišlo na ošte kritike u Bosni i Hercegovini.

Iako bi, kako je rečeno, isporukom gasa iz Hrvatske u Brod bio riješen problem zagađivanja vazduha u Slavonskom Brodu, kompanije u BiH su se pobunile jer je ovo direktno kršenje zakona BiH, s obzirom na to da međudržavni ugovori ne postoje.

Nepoznat je, kako se ističe, primjer u svijetu da kompanije dogovaraju i ugovaraju međunarodne gasne interkonkcije, a da „zemlja na koju se to odnosi samo objekat koji posmatra šta susjedna država radi na njenom tržištu“.

U preduzeću za proizvodnju i transport gasa „BH-Gas“ kategorično tvrde da neće prihvatiti bilo kakva parcijalna rješenja i konekcije na tački Brod, pogotovo na ovaj način je data tačka ni u kom slučaju nije privatno niti komercijalno vlasništvo, „već je riječ o strateškoj gasnoj tački jedne zemlje, u ovom slučaju Bosne i Hercegovine“.

„I „BH-Gas“ ima i pravo i potrebu da se uključi i time obezbijedi drugi pravac snabdijevanja za potrebe Federacije BiH, odnosno cijele BiH. Svim predstavnicima koji su učestvovali na ovom sastanku, a posebno hrvatskoj kompaniji „Plinarco“, koja je hrvatski operater transportnog sistema, jasno je i poznato da se međunarodne gasne interkonkcije ne mogu graditi bez međudržavnih ugovora“, navodi direktor ove kompanije Jasmin Salkić.

Hrvatska obezbijedila međudržavne ugovore

Podsjeća i da je Hrvatska interkonekciju sa Mađarskom započela potpisom međudržavnog ugovora o izgradnji gasne interkonekcije između ove dvije države.

„Tačka Brod je u svim razvojnim dokumentima, uključujući i dokumente Energetske zajednice, označena kao tačka međunarodne interkonekcije između Hrvatske i BiH, te označena kao početak Južnoevropskog prstena. Posebno je važno da je označena i kao tačka početka gasovoda koji bi trebalo da bude izgrađen do Zenice, čime bi FBiH preko date tačke obezbijedila osnovne ciljeve energetske politike – sigurnost snabdijevanja, diverzifikaciju izvora i pravca snabdijevanja te razvoj gasnog tržišta na najpotentnijem pravcu za razvoj gasnog tržišta u BiH“, naglašava Salkić.

U „BH -Gasu“ dodaju i da je gasovod od Zvornika do Zenice star gotovo 40 godina, da je to jedini pravac pa je i neophodno da se osigura i drugi kako bi se obezbijedila bolja sigurnost snabdijevanja prirodnim gasom.

„„BH-Gas“ ne namjerava da dozvoli da ovaj pravac doživi svoju duboku starost, jer bi time postalo upitno snabdijevanje Sarajeva gasom“, zaključuje Salkić.

Hrvatska i Rusija odlučile za BiH

Oštre reakcije iz BiH uslijedile su nakon juče održanog sedmog zasjedanja Međuvladine rusko-hrvatske komisije za trgovinsko-privrednu i naučno-tehničku saradnju, na kojem je i najavljeno potpisivanje sporazuma.

„Tako bi se smanjilo zagađenje vazduha. Rusi su uvijek osporavali da je Rafinerija jedini zagađivač vazduha u Slavonskom Brodu, koji se grije i sve firme se snabdijevaju preko termoelektrane“, prenijeli su hrvatski mediji.

Ruski ministar za vanredne situacije Vladimir Pučkov rekao je da potencijal privredne saradnje između Rusije i Hrvatske nije iscrpljen te da je Hrvatska važan trgovinsko-privredni partner Rusije na Balkanu. (Capital.ba)