BANJALUKA – Preduzeća metalske industrije i rudnici metala u RS u posljednja tri mjeseca zaustavila su pad industrijske proizvodnje koji je usljed udara globalne recisije bilježen u prvom polugodištu, kazali su u tom granskom udruženju.

Pero Ćorić, sekretar Udruženja metalurgije i prerade metala pri Privrednoj komori RS, izjavio je da je pad proizvodnje u prvih deset mjeseci ove godine u većini djelatnosti tog sektora iznosio od 30 do 44 odsto u odnosu na isti period lani.

Manja produkcija velikih izvoznika poput "Unisa" iz Dervente, "Alposa" iz Vlasenice, gradiškog "Metala", banjalučkog "Jelšingrad Livara" i Fabrike za pocinčavanje iz Srebrenice uticala je i na, kako je rekao, smanjenje ukupnog ovogodišnjeg izvoza iz RS za 18 odsto.

"Pored ekonomske krize, na te rezultate uticali su i pooštrena konkurencija na svjetskom tržištu i, uslovno rečeno, nepripremljenost naših preduzeća zbog problema niske produktivnosti i zastarjele tehnologije, ali i neadekvatni poslovni ambijent", kazao je Ćorić.

Božo Grbić, direktor Rudnika željezne rude Ljubija, suvlasnika "ArcelorMittala Prijedor", potvrdio je da je ta kompanija zaustavila pad produkcije koji je bilježen u prva dva kvartala kada su bili prinuđeni da radnike šalju na čekanje.

"Kompanija u zadnja tri mjeseca ostvaruje, pa čak i prebacuje mjesečne planove, i očekujemo da tako nastavimo do kraja godine, jer su povećane isporuke prema našem najvećem kupcu ‘ArcelorMittalu Zenica'", kazao je Grbić.

Uprkos znacima blagog jenjavanja krize, u Udruženju metalurgije RS nisu optimisti da će u 2010. doći do oporavka tog sektora. Navodeći da su mjere Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize dale određene rezultate, prvenstveno kroz podsticaj izvoza i vanredne finansijske injekcije za "Swisslion Industriju alata Trebinje" i "Famos" iz Istočnog Sarajeva, metaloprerađivači ukazuju na potrebu šire podrške. Da bi se situacija popravila, ističu neophodnim da im vlasti RS pomognu u naplati potraživanja od javnih fondova i propišu refundiranje za porodiljsko bolovanje na bruto, umjesto na neto platu.

"Tražimo, takođe, izmjenu Zakona o porezu na dobit na način da se nabavka mašina i ostalih sredstava odbije iz obračuna tog poreza", naglasio je Ćorić.

Izvor Nezavisne novine