BANJALUKA – Narodna skupština RS prihvatila je Informaciju o realizaciji Osnova programa socijalnog zbrinjavanja radnika za prošlu godinu kada je Vlada izdvojila 20.120.039 KM za 6.518 radnika koji su ostali bez posla u procesu stečaja, likvidacije ili privatizacije 35 preduzeća.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović izrazio je nadu da će ovaj program uskoro završiti i da će se onda novac moći usmjeriti u novo zapošljavanje.

On je naveo da je u toku 2009. godine zahtjev za zbrinjavanje podnijelo 38 preduzeća za čijih 3.804 radnika je potrebno 11.743.402,66 KM za doprinose za PIO i osiguranje od nezaposlenosti.

Od 2004. godine do danas putem Programa socijalnog zbrinjavanja radnika, Vlada RS odobrila je 124.073.811,96 za 34 726 radnika iz 223 preduzeća u stečaju i za odlazak u starosnu penziju za 4 418 radnika.

Poslanik PDP-a Perica Bundalo rekao je da je 200 radnika Drvno-industrijskog preduzeća /DIP/ “Kozara” iz Kozarske Dubice u vrlo neizvjesnoj i dramatičnoj situaciji jer su u stečaju od novembra 2008. godine, a od tada nisu ostvarili nijedno pravo iz Zakona o stečaju.

On je podsjetio da su radnici prije mjesec dana uputili pismo upozorenja Vladi, resornom ministarstvu, Narodnoj skupštini, Savezu sindikata RS, načelniku opštine Kozarska Dubica i organima koji provode stečaj, ali da do sada nisu dobili odgovor.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas informaciju Republičke uprave za inspekcijske poslove o organizaciji i radu u 2009. godini u kojoj se navodi da je uvođenjem inspekcijskog informacionog sistema početkom ove godine Inspektorat RS obezbijedio materijalne, kadrovske i druge pretpostavke za dalji razvoj inspekcijskog sistema u RS.

Skupština RS usvojila je zaključak poslaničke grupe Socijalističke partije, kojim se nalaže Republičkoj inspekciji da u prioritetu rješava probleme radnika buvlje pijace u Doboju.

Obrazlažući ovu informaciju poslanicima, direktor Republičke uprave za inspekcijske polove Slavko Subotić rekao je da se dalji razvoj inspekcijskog sistema u RS treba obezbijediti u smislu donošenja novog Zakona o inspekcijama u RS, standardizacije inspekcijskog nadzora uvođenjem sistema kvaliteta prema ISO standardima i kontinuirane obuke inspektora u RS.

Subotić je rekao da će Inspektorat RS sa drugim relevantnim faktorima na nivou RS i BiH učestvovati u stvaranju sistemskih uslova za eliminisanje necarinskih barijera za izvoz iz RS, odnosno BiH i preuzimanje dobre evropske i svjetske prakse, sveobuhvatniji nadzor u oblasti hrane, zaštite potrošača, lojalne konkurencije, fiskalne discipline, oblasti zapošavanja, radnih odnosa i zaštite na radu, poljoprivrednog zemljišta, šuma i voda.

Govoreći o kontroli zaključivanja ugovora o radu i prijavama na obavezne vidove osiguranja u 2009. godini, Subotić je rekao da je u određenim oblastima znatno bolja situacija u vezi sa zakonskim statusom radnika u RS.

Subotić je naveo da je u prošloj godini 38 980 radnika zatečeno u vrijeme kontrole, od čega je bilo 690 neprijavljenih, dok je 413 prijavljeno nakon inspekcijske kontrole.

On je rekao da je u 2008. godini od 37 046 radnika zatečenih u kontroli bilo 962 neprijavljena radnika, dok je naknadno prijavljen 691 radnik.

Poslanik SDS-a Goran Perković zatražio je da se izvrši obimnija inspekcijska kontrola prodaje poljoprivrednih proizvoda uz regionalne puteve i na pijacama, kako bi se utvrdilo njeno porijeklo.

Muharem Murselović iz Stranke za BiH založio se za veću zastupljenost Bošnjaka u inspekcijskom nadzoru u RS.

Poslanik SDS-a Dušan Stojičić smatra da ova informacija treba da sadrži rezultate rada u oblasti inspekcijskog nadzora, a ne da se bavi organizacijom rada ove institucije.

Poslanik Srpske radikalne stranke RS Milanko Mihajlica smatra da direktor Republičke uprave za inspekcijske poslove Slavko Subotić treba da podnese ostavku na ovu funkciju, zbog toga što je “ispunio uslove za penzionisanje”, te zbog “loših rezultata rada republičke inspekcije i nezakonite izgradnje prostorija inspekcijskih službi”.

Vlada Republike Srpske lani je izdvojila 7,7 miliona KM za subvencionisanje struje socijalnim kategorijama, što je predstavljalo stvarnu socijalnu pomoć za više od 37 000 korisnika, navodi se u Informaciji o realizaciji Programa zaštite socijalno ugroženih kategorija potrošača električne energije u prošloj godini, koju je danas usvojila Narodna skupština RS.

Narodna skupština RS nije prihvatila prijedlog opozicije da se subvencionisana potrošnja poveća sa 150 na 200 kilovat-časova.

Pravo na subvencije imaju penzioneri sa najnižim penzijama, te korisnici stalne novčane pomoći, dodatka za pomoć i njegu drugog lica, materinskog dodatka ili dodatka za djecu.

Tokom realizacije Programa uočen je stalni porast broja korisnika subvencije iz kvartala u kvartal, prvenstveno zbog činjenice da građani nisu bili upoznati sa Programom, te su se naknadno registrovali.

U prvom kvartalu 2008. godine subvenciju je dobilo 30 364 korisnika, a u četvrtom kvartalu 2009. godine 37 725 korisnika.

Ukupan broj potencijalnih korisnika koji ostvaruju pravo na subvenciju potrošnje električne energije je veći, ali ne ostvaruju pravo na subvenciju zbog toga što se nisu registrovali.

Prosječna mjesečna potrošnja električne energije u domaćinstvu u RS je oko 300 kilovat-časova.

Poslanik PDP-a Zoran Đerić rekao je da povećanje subvencionisane potrošnje na 200 sa sadašnjih 150 kilovat-časova, koje bi po domaćinstvu iznosile 20 do 30 KM, u zavisnosti da li je ljetna ili zimska tarifa, za Vladu ne bi bilo veliko opterećenje, a za korisnike bi bilo veliko olakšanje.

On je ovakav prijedlog obrazložio činjenicom da je struja ove godine poskupila.

Izvor Agencije